Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel został zatrudniony w sierpniu na ponad 1/2 etatu przez ustępującego dyrektora. W przydziale zadań nie uwzględnił dyżuru dowozowego. Zmieniono przydział od 1 października z zaznaczeniem, że nauczyciel ma obowiązek pełnienia dyżurów międzylekcyjnych, przedlekcyjnych, polekcyjnych i dowozowych, który odmówił przyjąć. Nadal odmawia takich dyżurów , jak twierdzi nie jest nauczycielem świetlicy, nie zna dzieci i dlatego odmawia pełnienia dyżurów dowozowych. Co w takiej sytuacji ma zrobić dyrektor szkoły?
Stosownie do art. 94 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510) pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami. Przez przydział zadań dyrektor szkoły wskazuje pracownikowi – nauczycielowi co należy do zakresu jego obowiązków.
W świetle art. 22 Kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Z powyższego przepisu wynika, że pracownik wykonuje pracę zleconą przez pracodawcę, a pracodawca może wydawać polecenia służbowe dookreślające konkretne obowiązki. Podpisanie przez pracownika zakresu czynności ma w tym kontekście walor informacyjny. Pracownik swoim podpisem poświadcza, że zapoznał się z konkretnym zakresem obowiązków. Podpisowi pod przydziałem czynności nie można przypisać waloru zgody nauczyciela na wykonywanie określonych zadań.
Nauczyciel może odmówić wykonywania zadań, które są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Na szkołę przepisy oświatowe nakładają obowiązek zapewnienia opieki nad uczniami. Zadania zapewnienia opieki nad uczniami, w trakcie zajęć dydaktycznych czy w trakcie bezpośrednio przypadającym przed rozpoczęciem zajęć (odbiór dzieci od przewoźnika organizującego dowóz dzieci do szkoły) są realizowane przez pracowników pedagogicznych szkoły tj. nauczycieli. Wyznaczenie nauczyciela do realizacji dyżurów dowozowych mieści się w katalogu obowiązków jakie wiążą się z zatrudnieniem na stanowisku nauczyciela w szkole. Zmiana zakresu zadań - o ile zakres zadań nie jest sprzeczny z rodzajem pracy wskazanym w umowie, nie jest zmianą warunków pracy wymagających podpisania porozumienia zmieniającego. Zmodyfikowany zakres czynności jest dla nauczyciela wiążący od momentu zapoznania się z nim.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy uczeń obecnie klasy II zawodowej, kształcący się w szkole specjalnej (niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim) może kontynuować nadal naukę w klasie III w szkole dziennej, jeśli kończy w grudniu 2016 roku 24 lata ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Moje pytanie dotyczy organizacji zajęć religii w przedszkolu. Z żadnego aktu prawnego nie wynika wprost zasada, że należy je umieszczać wyłącznie przed lub po zajęciach realizujących podstawę programowa. W moim przedszkolu funkcjonuje kilka oddziałów realizujących tylko podstawę programową w wymiarze 5 godzin dziennie. Rodzice życzą sobie, aby ich dzieci uczestniczyły w zajęciach religii, a organizacyjnie nie ma możliwości prowadzenia ich poza podstawą. Rozporządzenie MEN z 14 kwietnia 1992 r. mówi o organizowaniu nauki religii w ramach planu zajęć przedszkolnych. Dla tych oddziałów plan zajęć realizowany jest w godzinach 8-13. Proszę o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy w tej sytuacji można organizować naukę religii w ramach podstawy programowej. Jeśli nie to z jakiego aktu prawnego wynika to wprost. Dodam, że katecheta zatrudniany jest zgodnie z KN, zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po 30 i po 15 min, w zależności od wieku dzieci.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- dzien dobry czy w 2012 roku jako trzeci uczen konieczny do utworzenia klasy integracyjnej mógł być uczen z orzeczeniem o kształceniu specjalnym ze wzgledu na zagrozenie niedostosowanie społeczne? na orzeczczania do klasy integracyjnej
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W związku z niejasnością w interpretacji przepisów dotyczących dodatkowych dni wolnych proszę o odpowiedź, czy dni na rekolekcje powinny być wliczone do tych 8, w związku z czym rozumienie takie, że 3 dni rekolekcji, 3 dni egzamin ósmoklasisty (w przyszłości), więc zostają 2 dni do wykorzystania wybrane dowolnie jest prawidłowe? I jeszcze jedno: w bieżącym roku, skoro nie ma egzaminu w VIII klasie można dowolnie wybrać 5 dni?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy przy zmianach organizacyjnych w szkole (od 1.09.2012 r.) nauczyciel przebywający aktualnie na urlopie dla poratowania zdrowia (do lutego 2013 r.) może mieć zmienione w trakcie urlopu warunki pracy i płacy w związku ze zmniejszeniem liczby godzin w r. szk. 2012/13 (czy powiadamiamy go o tym w maju 2012 r. ?). A jak będzie z jego płacą od 1.09.2012 ? Czy pozostaje taka jak aktualnie? Czy zmniejsza się z rozpoczęciem roku szkolnego, czy też dopiero kiedy wróci?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe