Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Aktualnie w naszej szkole jest zatrudnionych 6 pań sprzątających, które świadczą pracę w godz. 7-15. Były próby zmiany godzin pracy natomiast bezskuteczne z uwagi na działania związków zawodowych. Aktualnie, zgodnie z wytycznymi MEN, MZ, GIS dot. organizacji zajęć w szkole i placówce wymagana i konieczna jest dezynfekcja po każdej godzinie lekcyjnej, a w naszej szkole ostatnia lekcja kończy się o 15.15, a zajęcia praktyczne nawet o 17. Czy jest możliwe i w jakim trybie może nastąpić zmiana godzin pracy pań sprzątających? Jeżeli byłoby to zarządzenie dyrektora to zwracam się z prośbą o wzór takowego.
Zmiana godzin pracy jest uzależniona od tego, czy są one wymienione: 1) w umowach o pracę – wówczas należy je zmienić albo na piśmie za zgodą poszczególnych pracownic (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) albo bez ich zgody na podstawie wypowiedzenia zmieniającego z art. 42 KP, w którym należy na piśmie: podać nowe warunki pracy (godziny pracy); okres wypowiedzenia, po upływie którego wejdą w życie nowe warunki pracy (z pouczeniem o możliwości odmówienia ich przyjęcia do połowy okresu wypowiedzenia, co będzie równoznaczne z definitywnym wypowiedzeniem umów o pracę) oraz przyczynę zmiany warunków pracy (zapewnienie warunków bhp w szkole w czasie stanu epidemii); 2) w regulaminie pracy – jeśli związki zawodowe nie wyrażą zgody na zmianę regulaminu pracy to po upływie terminu negocjacji samodzielnie go zmienia pracodawca (art. 1042 § 2 KP), natomiast aby nowe postanowienia objęły poszczególnych pracowników, następnie należy jeszcze dokonać wypowiedzeń zmieniających według art. 42 KP, jak przedstawiono powyżej. Zarządzenie dyrektora nie może jednostronnie zmieniać warunków pracy na niekorzyść pracowników.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W mojej szkole pensum pedagoga wynosi 22 godziny. Czy w ramach pensum mogę zlecić pedagogowi prowadzenie z uczniem zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej typu: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rozwijające umiejętności uczenia się i inne z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Czy pedagog może w godzinach planowanej pracy pójść na płatne zastępstwo, a później odpracować swoje godziny?
- W związku z zawieszeniem zajęć do 25 marca 2020 nauczyciele pozostawali w gotowości do pracy. Czy w tym czasie nauczyciele muszą pracować w domach i przygotowywać zadania, konkursy, inne dla uczniów? I zostać z tego rozliczonym. Czy jest to już praca zdalna?
Drugie pytanie: jak mogą pracować zdalnie placówki wychowania pozaszkolnego, które nie realizują podstawy programowej? (chodzi o zajęcia od 26-10.04.2020) W jaki sposób rozliczać nauczycieli?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła publiczna otrzymała krótkie zapytanie (drogą email) z prośbą o podanie listy wynagrodzenia nauczycieli – stanowiskowo za miesiąc czerwiec. Adresat powołał się na ustawę o dostępie informacji publicznej. Czy szkoła może oraz czy powinna wysłać w/w dane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący (prezydent) może wydać dyrektorom "polecenie służbowe" zobowiązujące ich do zakładania i podpisywania list obecności? Po każdym skończonym miesiącu mamy obowiązek składania tych list w Urzędzie Miejskim. Zrobiono to w związku z wprowadzeniem nowych rozwiązań urlopowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony 1 września 1997 r. Kiedy nabywa i kiedy wypłacamy nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy – 31 sierpnia czy 1 września?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe