Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka była zatrudniona w szkole od 01.09.1999r. W 2004 r. mylnie została naliczona jej wysługa. Zamiast 5% naliczono 4%. Od 2004r. do 2018 r. nauczycielka otrzymywała co roku dodatek stażowy mniejszy o 1%. Pracownicy prowadzący kadry zmieniali się, błąd był przez lata powielany. Co roku przez 15 lat nauczycielka dostawała na piśmie informację o zmianie wysługi. Na kopi pisma składała podpis. Nie zwróciła uwagi pracownikowi kadr o mylnie naliczonej wysłudze. Od 01.09.2018 r. została przeniesiona na jej wniosek do innej szkoły. Teczkę akt osobowych przekazano szkole, do której przeszła nauczycielka. Wtedy okazało się, że mylnie miała wyliczoną wysługę – o 1% niższą od 2004 r. Nauczycielka wystąpiła do dyrektora szkoły, z której odeszła, o wyrównanie wysługi na cały okres (15 lat). Jak mam postąpić? Czy muszę wyrównać jej dodatek stażowy? Jeśli tak, to za jaki okres?
Nauczycielce należy wyrównać zaniżony dodatek za wysługę lat za nieprzedawniony okres 3 ostatnich lat, zgodnie z art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917. Wypłata za poprzednie lata mogłaby nastąpić tylko na zasadzie dobrowolności (nie jest obowiązkowa).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi stażyście z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym zatrudnionemu w niepełnym wymiarze (6/18) bez dodatków do wynagrodzenia należy zmienić wysokość wynagrodzenia zasadniczego na 3010 zł, czy też należy uzupełnić wynagrodzenie do tej wysokości w postaci dodatku wyrównawczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację za ile dni urlopu muszę wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop w sytuacji, gdy nauczyciel jest zatrudniony od 01.11.2018 r. do 30.06.2019 r. w wymiarze 3/23 w placówce nieferyjnej. Pracuje we wtorki i czwartki w trzech grupach razem 3 godziny tygodniowo i nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu. My doskonale wiemy ile godzin się należy nauczycielowi, ale pytanie moje dotyczy ilości dni do wypłaty ekwiwalentu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka biblioteki z dniem 31.08.2019 r. kończy pracę (odchodzi na emeryturę). Umowa trwa na czas nieokreślony od 01.09.1983 r. Pani ta wykorzystała ferie zimowe i od 26.02.2019 r. do 24.07.2019 r. ma zwolnienia lekarskie. Za ile dni należy tej osobie wypłacić ekwiwalent za urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zakonnica wzięła zwolnienie lekarskie z opieką na inną zakonnicę (nie są spokrewnione), czy zakład pracy powinien zapłacić za ten dzień zwolnienia lekarskiego? Czy jest to dzień usprawiedliwionej nieobecności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dotychczas była zatrudniona w naszej szkole na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze 15/18 godzin. W związku z tym, że było to jej dodatkowe miejsce pracy, dodatek za wysługę lat wypracowała w wysokości 4%. Z dniem 31 sierpnia 2021 r. pracownica rozwiązała stosunek pracy w podstawowym miejscu pracy 18/18 i dostarczyła nam świadectwo pracy. Od 1 września 2021 r. w naszej szkole jest zatrudniona na umowę o pracę w wymiarze pełnym 18/18 (w tym 15/18 język polski, 1/18 godz. wych. i 2/18 wyrównawcze – uzupełnienie do pełnego etatu). Po doniesionym świadectwie dodatek został ponownie przeliczony i wynosi on 20%.
1. Czy ta umowa powinna przekształcić się w umowę zawartą na podstawie mianowania? Zakładamy, że nauczycielka w przyszłym roku uzyska pełne kwalifikacje do nauczania WOS i wtedy będziemy mieć jedną umowę, bez godzin wyrównawczych. Dodatkowo z tą samą nauczycielką została zawarta druga umowa o pracę na rok szkolny 2021/2022 w wymiarze 2/18 za zgodą kuratora, ponieważ nie posiada jeszcze kwalifikacji do nauczania WOS.
2. Jaki powinien zostać wypłacony dodatek za wysługę lat przy drugiej umowie (w tej samej szkole)? Czy taki jak przy pierwszej umowie – 20%, czy w związku z tym, że wcześniej byliśmy jej dodatkowym zatrudnieniem, więc wypracowała sobie wysługę, powinniśmy przyjąć 4%? A może w ogóle nie powinna otrzymać dodatku za wysługę lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe