Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka dyplomowana jest zatrudniona na czas nieokreślony, na podstawie mianowania w pełnym wymiarze godzin w bibliotece szkolnej. Zgodnie z założeniami do opracowania arkusza organizacji pracy szkoły na rok szkolny 2015/2016 nauczycielka nie może być zatrudniona od września w pełnym wymiarze (przysługuje on w szkołach liczących co najmniej 550 uczniów). Dyrektor szkoły zaproponował jej 15 godzin dydaktycznych ( 0,5 etatu ) jako nauczycielowi bibliotekarzowi oraz 13 godzin dydaktycznych ( 0,5 etatu) jako wychowawcy świetlicy, co ogółem stanowi 1 etat. Nauczycielka odmówiła przyjęcia nowych warunków zatrudnienia. Co w tej sytuacji powinien zrobić dyrektor? Czy powinna zostać zwolniona na podstawie art. 20 KN ? Czy przysługuje jej z tego tytułu odprawa pieniężna? Nadmieniam jednocześnie, że nauczycielka nabyła już uprawnienia emerytalne na tzw. ,, starych zasadach”.
Nauczyciel mianowany moze zostać przeniesiony na inne stanowisko na własną prośbę lub z urzędu, ale za jego zgodą, na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela. Jeżeli brak jest zgody nauczyciela na przeniesienie, należy zastosować art. 22 KN, tj. zaproponować ograniczenie zatrudnienia. Tu także potrzebna jest zgoda nauczyciela. W przypadku, gdy nauczyciel nie zgadza się również na ograniczenie wymiaru godzin, stosuje się przepisy art. 20 KN (zwolnienie z pracy lub stan nieczynny).
W razie złożenia przez nauczyciela wniosku o przeniesienie w stan nieczynny odprawa nie przysługuje. Przy zwolnieniu z pracy należy wypłacić odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Oprócz tego, w przypadku przejścia przez nauczyciela na emeryturę, przysługuje równocześnie odprawa emerytalna na podstawie art. 87 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z nauczycielem wf na okres 2 lat od 01.09.2018 r. do 31.08.2020 r. (umożliwiający odbycie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego) w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy. Jest to pierwsza umowa zawarta z tym pracownikiem. Niestety, w związku z tym, iż w roku szkolnym 2020/2021 zmniejszy się o 1 liczba etatów nauczycieli wf, dyrektor zmuszony jest przenieść 1 z nauczycieli do świetlicy szkolnej. Proszę o informację czy można wypowiedzieć umowę o pracę w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy (zmiana z nauczyciela wf na wychowawcę świetlicy) nauczycielowi w trakcie odbywania stażu na nauczyciela kontraktowego. Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić (wręczyć wypowiedzenie) i do kiedy czekać na decyzję pracownika. Co, jeśli nie przyjmie nowych warunków?
Nadmieniam, iż jako kryterium wypowiedzenia umowy, akurat temu pracownikowi, przyjęto najkrótszy okres zatrudnienia. Pozostali nauczyciele wf są zatrudnieni albo na umowy na czas nieokreślony, albo poprzez mianowanie, a dwoje (w tym pracownik, o którym mowa) na okres 2 lat (w celu umożliwienia odbycia stażu), z tym, że jeden z nich był zatrudniony wcześniej od 11.09.2017 r. do 22.06.2018 r. (koniec zajęć dydaktycznych) w celu zastępstwa i ponownie od 01.09.2018 do 31.08.2020, a drugi (typowany do wypowiedzenia umowy w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy) od 01.09.2018 do 31.08.2020.
Proszę o szczegółowe informacje w jaki sposób dokonać wypowiedzenia, w jakim terminie oraz czy w przypadku niewyrażenia zgody przez pracownika należna mu będzie odprawa (za jaki okres)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pomoc nauczyciela; wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym (licencjat), stopień nauczyciela kontraktowego. Ze względów organizacyjnych, zatrudniona na czas określony (wg Regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych oraz Kodeksu Pracy) dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, za zgodą dyrektora podnosi kwalifikacje zawodowe w zakresie uzyskania tytułu magistra. Czy i w jakim wymiarze należy się pracownicy urlop szkoleniowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dnia 01.09.2019 r. został zatrudniony nauczyciel za zgodą KO czyli wg Kodeksu Pracy. W styczniu uzyskał on przygotowanie pedagogiczne i dostarczył zaświadczenie o ukończeniu studiów natomiast świadectwo ukończenia studiów dostarczył dopiero na początku marca 2020 r.
1) czy w związku z tym należało zakończyć umowę zawartą na podstawie KP i podpisać nową zgodnie KN, jeśli tak to w jakim terminie?
2) czy powinno to się odbyć przez wypowiedzenie?
3) jak wyliczyć urlop takiego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z Art. 20 pkt.2 KN tj. przy częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może odejść na świadczenie kompensacyjne spełniając wszystkie pozostałe warunki? Jeśli tak to czy przysługuje mu 6 miesięczna odprawa i wypadająca w danym roku nagroda jubileuszowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela, który nie chce pracować zdalnie, można wysłać na postojowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe