Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka jest w pierwszym miesiącu ciąży, prosi o zwolnienie z dyżurów na korytarzu, jakie przepisy to regulują? czy mogę podjąć decyzję o zwolnieniu jej z dyżurów?
Przepisy powszechnie obowiązujące nie regulują kwestii zwolnienia nauczycielki w ciąży z obowiązku pełnienia dyżurów na korytarzu. Związane jest to pewnie z tym, że taki dyżur to raptem kilka minut i ustawodawca nie widział w tym szczególnego zagrożenia dla ciężarnej. Zarówno Karta Nauczyciela, jak i Kodeks pracy oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, nie przewidują zatem konieczności takiego zwolnienia.
Nie oznacza to jednak, że nie można nauczycielki zwolnić z dyżurów. Przepisy wewnętrzne, takie jak regulamin pracy czy regulamin dyżurów, mogą bowiem zawierać zapisy, na podstawie których dyrektor będzie mógł zwolnić ciężarną nauczycielkę z obowiązku dyżurowania. Jest to najczęstsza forma przyjmowana w szkołach.
Jeszcze inną kwestią jest orzeczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy. Na podstawie takiego orzeczenia trzeba dostosować warunki pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od września 2018 r. w przedszkolu niepublicznym mogę zatrudnić logopedę, rehabilitanta i psychologa na umowę zlecenie? Osoby te są zatrudnione w pełnym wymiarze w placówkach publicznych (państwowych).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku ze strajkiem nauczycieli mogę powołać do zespołu nadzorującego egzamin nauczyciela przebywającego na świadczeniu kompensacyjnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel j.angielskiego do czerwca br. miał w mojej szkole 17/18, w nowym aneksie został etat uzupełniony godzinami świetlicy. Obecnie ma 19/20 razem ze świetlicą. Do umowy został dołączony aneks, ale niestety na czas nieokreślony. Jest to nauczyciel mianowany. Czy wystarczy w maju 2016 r. dać 3 miesięczne wypowiedzenie tych godzin świetlicowych???
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma kwalifikacje do bycia kierownikiem/wychowawcą kolonii? Nadmieniam, że ma ukończone studia podyplomowe zarządzania w oświacie.
- Witam!
Czy nauczyciel bibliotekarz zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (30 godzin) w szkole podstawowej może być zatrudniony na część etatu (druga umowa np. 4/18) w tej samej szkole w celu prowadzenia np. wychowania do życia w rodzinie, ścieżki czytelniczej i medialnej, godziny do dyspozycji wychowawcy?
Myślę, że przypadku zespołu szkół mógłby być zatrudniony w gimnazjum na drugiej umowie. W podstawówce bibliotekarz, a w gimnazjum pani od "seksu" z uzupełnianiem etatu w szk. podstawowej (1 godzina).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe