Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka jest zatrudniona na zastępstwo najprawdopodobniej do 20 X.2018 r.(za nauczyciela przebywającego na urlopie). Zachodzi w ciążę. Moje pytanie brzmi: Jakie przywileje posiada w takiej sytuacji nauczycielka? Bardzo proszę o zrozumiałą odpowiedź.
Najważniejsze przepisy dotyczące pracownicy w ciąży to:
- art. 176 § 1 kodeksu pracy, zgodnie z którym kobiety w ciąży nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie lub przebieg ciąży.
- art. 177 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu, jednak tego przepisu nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (czyli nauczycielka opisana w pytaniu nie będzie miała przedłużonej umowy).
- art. 178 § 1 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy.
- art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym kobiecie w ciąży nie przydziela się pracy w godzinach ponadwymiarowych bez jej zgody.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak zatrudniać kucharza w stołówce szkolnej? Czy jest to zależne od liczby korzystających z posiłków?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, w gminie funkcjonuje zespół szkół. Nauczyciele byli zatrudnieni w obu szkołach. Ma być rozwiązany i powstanie osobno szkoła podstawowa i gimnazjum. Nauczyciele mają otrzymać wypowiedzenia. Czy po tej zmianie zatrudniając nauczyciela w szkole podstawowej nowy dyrektor ma obowiązek zatrudnić nauczyciela, który uczył tylko w gimnazjum, a w tej chwili nie ma tam dla niego godzin, czy może zatrudnić nowego pracownika z likwidowanej szkoły pracującego w szkole podstawowej w tej samej gminie? Czy zwalniając nauczycieli można ustalić kryterium zwalniania w pierwszej kolejności nauczyciela nie mieszkającego na terenie gminy? Taka jest sugestia organu prowadzącego, aby zapewnić miejsca pracy nauczycielom zamieszkałym na terenie gminy. Czy można prosić o zamieszczenie wzorów pism dotyczących zwolnień nauczycieli z art. 20KN oraz pism jakie należy kierować do związków zawodowych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w szkole jako nauczyciel może bez zgody dyrektora pojechać z uczniami na mecz Legii? (jest to w sobota lub niedziela w godzinach wieczornych). Czy dyrektor w takim przypadku ponosi odpowiedzialność za niezapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa przez nauczyciela ?
- Nasze pytanie dotyczy 2 dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem dla nauczyciela (art.188 par.1 KP). Czy nauczyciele mają prawo skorzystać z tego zwolnienia z rozbiciem na godziny? Jeżeli tak, to w jaki sposób te godziny rozliczamy? Bierzemy pod uwagę godzinę lekcyjną jako 45 minut? Czy jeżeli w danym dniu nauczyciel ma tzw.okienka to są one także wliczane do wykorzystywanych godzin zwolnienia, czy też liczymy wyłącznie godziny dydaktyczne? Prosimy o jasne wytyczne w sprawie sposobu rozliczania tych godzin np. teoretycznie nauczyciel ma 40 - godzinny tydzień pracy, w tym 18 godzin zajęć dydaktycznych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
1. Czy nauczyciel, który poszedł na urlop zdrowotny w podstawowym miejscu pracy może też iść na ten urlop w dodatkowym miejscu pracy, czy też musi w drugiej szkole rozwiązać stosunek pracy? Jak to się rozwiązuje w praktyce?
2. W roku szkolnym 2022/2023 nie mam nauczyciela do doradztwa zawodowego (szkoła podstawowa). Komu mogę powierzyć prowadzenie tych zajęć?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe