Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nasze pytanie dotyczy 2 dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem dla nauczyciela (art.188 par.1 KP). Czy nauczyciele mają prawo skorzystać z tego zwolnienia z rozbiciem na godziny? Jeżeli tak, to w jaki sposób te godziny rozliczamy? Bierzemy pod uwagę godzinę lekcyjną jako 45 minut? Czy jeżeli w danym dniu nauczyciel ma tzw.okienka to są one także wliczane do wykorzystywanych godzin zwolnienia, czy też liczymy wyłącznie godziny dydaktyczne? Prosimy o jasne wytyczne w sprawie sposobu rozliczania tych godzin np. teoretycznie nauczyciel ma 40 - godzinny tydzień pracy, w tym 18 godzin zajęć dydaktycznych.
Nauczyciel zatrudniony na pełen etat ma do przepracowania w tygodniu 40 godzin, w tym np. 18 godzin dydaktycznych. Opiekę nad dzieckiem może wykorzystywać w częściach, czyli w godzinach (16 godzin w roku przy zatrudnieniu na pełen etat), które mogą przypadać zarówno w czasie zajęć dydaktycznych, jak i pozostałych godzin pracy nauczyciela, przeznaczanych na inne zadania lub czynności, np. doskonalenie zawodowe, wycieczki szkolne, itp. (art. 42 ust. 2 KN). Opieka z art. 188 KP może być wykorzystywana jedynie w pełnych godzinach, trwających po 60 minut, ponieważ żaden przepis (KP, KN) nie uprawnia nauczyciela do wykorzystania części godziny np. obejmującej 45 minut. Jeśli więc nauczyciel rozpoczyna zajęcia o godzinie 8.00 i chce wykorzystać jedną godzinę opieki, może ją wybrać tylko do godz. 9.00 bez względu na to, że lekcja kończy się o godzinie 8.45. Opieka może też przypadać na tzw. okienka w czasie których nauczyciel nie prowadzi lekcji, ale wykonuje inne zadania służbowe w ramach obowiązującego czasu pracy – np. przygotowuje się do kolejnych zajęć. Godziny wykorzystania opieki (z wymogiem przeliczenia trwania każdej godziny opieki po 60 minut) wskazuje nauczyciel we wniosku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel specjalista prowadzi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w kl. II szkoły podstawowej, jakie ma pensum?
- Nauczycielowi kończy się umowa o pracę z dniem 31.07.2016 r. Pani poinformowała, że od 14.07.2016 będzie sprawowała opiekę nad 10 letnim synem w szpitalu. Od dnia 14 lipca Pani nie pojawiła się w miejscu pracy. Do dnia 18.07. nie dostarczono ani zwolnienia lekarskiego, ani informacji pisemnej ze szpitala. Co pracodawca może zrobić w takiej sytuacji? Jak należy wystawić świadectwo pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z konkursem na dyrektora złożyłam zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku kierowniczym w dniu 21.06.16- ostatni dzień składania ofert, zaświadczenie zostało wydane przez lekarza orzecznika dnia 31.05.16 - w Medycynie Pracy nie uzyskałam odpowiedzi ile czasu jest ważne, stąd zapytanie, czy jeżeli konkurs ma odbyć się 4.07.16 zaświadczenie złożone będzie w mocy, czy też powinnam dostarczyć nowe do dnia 31.06.16, gdyż wyczytałam, iż ważność takiego jest miesięczna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego od 21 lipca 2015r. do 31 sierpnia 2016r. Jaki wymiar urlopu przysługuje mu w bieżącym roku i jaki po powrocie z urlopu wychowawczego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole jest regulamin przydzielania pracownikom i nauczycielom środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia. Regulamin ten przewiduje wypłatę ekwiwalentów za zakup ww. odzieży. W regulaminie tym nie ma zawartej informacji w jaki sposób traktować nauczycieli zatrudnionych np. 4/18 na wf? Czy pracodawca powinien wypłacić temu nauczycielowi ekwiwalent w wysokości proporcjonalnej do wymiaru etatu, czyli jeśli n-l na 18/18 wf ma 400 zł. to ten n-l zatrudniony na 4/18 powinien otrzymać 88,89 zł.? Czy powinien otrzymać kwotę w pełnej wysokości? Ponieważ wf ma w 4 dniach w tygodniu i zużycie jego jest podobne, czy w regulaminie dopuszczalny jest zapis pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy okresy ekwiwalent wypłaca się proporcjonalnie do wymiaru etatu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe