Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W wypadku opisanym w pytaniu należy wystawić jedno świadectwo pracy, które w swoich postanowieniach będzie obejmować dwa okresu zatrudnienia. Niestety trudno mi się...

PORADA PRAWNA

30 października 2019 Kadry

Nauczycielka miała swoją pierwszą umowę o pracę na czas określony w terminie: 20.08.1979 r. do 07.06.1980 r., kolejna umowa została zawarta od 20.08.1980 r. na czas nieokreślony. Z pierwszego okresu nigdy nie miała świadectwa pracy. Cały czas pracuje w tej samej szkole, czy w momencie kiedy ta nauczycielka będzie odchodzić na emeryturę będę mogła wystawić jedno świadectwo pracy i te dwa okresy pracy na jednym świadectwie pracy, czy niezwłocznie powinnam wystawić to zaległe świadectwo z okresu 20.08.1979 r. - 07.06.1980 r.?

W wypadku opisanym w pytaniu należy wystawić jedno świadectwo pracy, które w swoich postanowieniach będzie obejmować dwa okresu zatrudnienia.
Niestety trudno mi się odnieść do drugiej części pytania, dotyczącej techniki wystawienia świadectwa pracy jeśli przerwa w zatrudnieniu wynosiła więcej niż 7 dni: "Z uwagi na przerwę w zatrudnieniu przekraczającą 7 dni, bardziej prawidłowe byłoby wystawienie odrębnych świadectw pracy, natomiast uwzględnienie ich w jednym dokumencie nie będzie skutkowało „nieważnością” wykazania także poprzedniego okresu zatrudnienia.”, albowiem brak źródła tej wypowiedzi. Tym bardziej, że jest ona niewłaściwa, albowiem nawet błędnie, niewłaściwie wystawione świadectwo pracy nie powoduje nieważności okresu zatrudnienia. Ponadto przepis dotyczy kolejnej umowy o pracę, która ma być zawarta. Przykład: pracodawca zatrudniał pracownika od 1 września 2018 r. Do 31 sierpnia 2019 r. Zamierza zawrzeć ponownie umowę z tą samą osobą dopiero od października 2019 r., tym samym za pierwszy okres musi wydać świadectwo pracy. Tym samym jest to obowiązek „ teraźniejszy”. W innej sytuacji, dotyczącej przeszłości, w przypadku, gdy ustaje stosunek pracy, w którym były różne umowy o pracę, w takim wypadku należy zastosować postanowienie z art. 97 § 1 kodeksu pracy w tym zakresie: "Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.”
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT