Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka miała zakończyć staż na stopień nauczyciela mianowanego 31 maja 2017 r., jednakże była nieobecna w pracy w okresie od 19.10.2016 r. do 01.06.2017 r. (L-4 z kodem B) oraz od 02.06.2017 r. – 17.04.2018 r. (urlop macierzyński + rodzicielski). Następnie od 18.04.2018 r. będzie korzystać z urlopu uzupełniającego za rok 2017 - 56 dni i za rok 2018 - 14 dni. Od kiedy i o ile należy przedłużyć staż?
W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku, gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa wyżej, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Zatem należy zliczyć wszystkie dni łącznej nieprzerwanej absencji nauczyciela i ustalić, czy przekracza ustawowy okres, o którym mowa wyżej. W terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala dyrektor , w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania.Każde pismo powinno mieć aktualną datę, tj. datę jego złożenia w szkole.
Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 9d. 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, w szczególności §4.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel bez przygotowania pedagogicznego, który zobowiązał się je uzyskać, może rozpocząć staż na stopień nauczyciela kontraktowego? Podjęte przez nauczyciela studia podyplomowe w celu uzyskania przygotowania pedagogicznego będą trwały dłużej niż staż na stopień nauczyciela kontraktowego, czy nauczyciel będzie mógł zatem zakończyć staż po 9 miesiącach (zanim uzyska przygotowanie pedagogiczne)? Kiedy będzie mógł złożyć wniosek o wszczęcie postepowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stażysta przebywał na zwolnieniu lekarskim od 18 lutego do 27 maja. Przedszkole było nieczynne w sierpniu (nauczyciel wykorzystał urlop wypoczynkowy). Do kiedy powinien mieć przedłużony staż? Terminowo staż powinien zakończyć się 31 maja.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przerwał staż na stopień nauczyciela dyplomowanego i przebywał na urlopie zdrowotnym od 1.10.12 do 30.06.13. W jaki sposób przedłużyć staż? Czy okres przebywania na urlopie 9 miesięcy liczyć od lipca 2013 czy od września 2013?
- Nauczycielka odbyła staż na nauczyciela kontraktowego w wymiarze 12 miesięcy. 11 października 2019 r. uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego. Od 6 października 2020 r. przebywała nieprzerwanie do porodu na L4 z powodu zagrożonej ciąży, a następnie od czerwca 2021 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. Wróciła do pracy 1 września 2022 r. Czy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego w roku szkolnym 2022/2023 i w jakim wymiarze ma go odbyć (9 miesięcy czy 1 rok i 9 miesięcy)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Nauczyciel kontraktowy (akt nadania z grudnia 2019 r.) odbywa staż skrócony do 12 miesięcy. Czy teraz staż na mianowanie trwa 9 miesięcy?
2. Nauczyciel kontraktowy (akt nadania z lipca 2017 r.), odbywa staż w pełnym wymiarze. Czy staż na nauczyciela mianowanego trwa 1 rok i 9 miesięcy?
3. Nauczyciel kontraktowy (akt nadania z grudnia 2019 r.), przebywał na zwolnieniu lekarskim trwającym 30 dni, zakończonym 23 września 2022 r. Wniosek o rozpoczęcie stażu na mianowanie przysłał pocztą przed 14 września 2022 r. Czy nauczyciel może rozpocząć staż od września 2022 r.? Czy staż zostanie wydłużony? Jeśli tak, to o ile?
4. Nauczycielka stażystka rozpoczęła staż 1 września 2020 r. Od 30 stycznia 2021 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, potem przebywała na urlopie macierzyńskim do 10 czerwca 2022 r. Czy od 1 września 2022 r. jest nauczycielem rozpoczynającym pracę i odbywa staż wg nowych zasad? Czy odbyty okres stażu (5 miesięcy) wg starych zasad wlicza jej się do okresu stażu? Jak ewentualnie to dokumentować?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe