Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka mianowana przebywająca od 04.04.2018 roku na zwolnieniu lekarskim, a później na urlopie macierzyńskim, w między czasie awansowała na nauczyciela dyplomowanego a od 01.09.2019 r. kontynuowała urlop rodzicielski.Od dnia 02.03.2020 r. będzie przebywała na urlopie uzupełniającym. Proszę o odpowiedź: 1. jaka będzie podstawa naliczenia tego urlopu. 2. Jeśli awansowała z dniem 1 września 2019, to czy dodatek wiejski, który jest wypłacany obok zasiłku za urlop rodzicielski powinien być płacony ze stawki n-la mianowanego czy dyplomowanego. Z góry dziękuję.
Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu. W związku z tym od 1 września 2019 r. nauczycielka była uprawniona do dodatku wiejskiego w wysokości liczonej ze stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego (art. 54 ust. 5 w zw. z art. 30 ust. 2 KN). Również wynagrodzenie urlopowe w czasie urlopu uzupełniającego będzie przysługiwało z uwzględnieniem posiadania stopnia awansu nauczyciela dyplomowanego, zgodnie z art. 67 ust. 1 i art. 30 ust. 2 KN oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26.06.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. Nr 71, poz. 737 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany zatrudniony w naszej szkole w niepełnym wymiarze od 01.09.2006 r. do nadal, wskazał nasza szkołę jako drugi zakład pracy. Podstawowym zatrudnieniem była praca jako nauczyciel w innej szkole od 01.01.1998 r. W dniu 16.04.2018 r. przedstawiła świadectwo pracy , że z dniem 31.12.2014 r. rozwiązała umowę o pracę w podstawowym miejscu pracy. W naszej szkole do tej pory wysługę miała liczoną tylko z stażu pracy w naszej szkole tj. 11 lat pracy. Proszę o odpowiedź jaki staż pracy powinna na dzień dzisiejszy mieć nauczycielka i od kiedy jeżeli będzie zmiana wysługi lat należy Pani wyrównać.
Odpowiedź od Państwa:
Skoro nauczyciel rozwiązał umowę w podstawowym miejscu pracy i zatrudniony jest jedynie w Państwa szkole, to jest ona teraz szkołą macierzystą, w której przysługuje mu dodatek stażowy w pełnej wysokości (wszystkie zakończone okresy pracy). Do stażu należy więc doliczyć mu okres pracy w poprzedniej szkole, tj. od 01.01.1998 r. do 31.08.2006 r. (póżniej był zatrudniony już również w Państwa szkole) i ewentualne wcześniejsze okresy zaliczane do stażu pracy. Do zwiększonego dodatku nauczyciel był uprawniony od 01.01.2015 r., jednak wyrównanie przysluguje jedynie do 3 lat wstecz. Na podstawie art. 291 § 1 kodeksu pracy, roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Moje dodatkowe pytanie:
po przeliczeni stażu pracy w/w nauczyciela na dzień 02.01.2018r. wynosi 20 lat pracy( dokument o swoim dodatkowym stażu pracy nauczyciel dostarczył 16.04.2018r.)
Moje pytanie :
1/ od kiedy wyrównać wysługę lat do 20 %,
2/ co z nagrodą jubileuszową za 20 lat pracy, czy należy wypłacić nauczycielowi nagrodę jubileuszową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy poprawnie jest nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem od 2.09.16 r. do 30.06.17 r. na podstawie art. 10 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r., poz. 191 ze zm.) umowa na czas określony, na stanowisku nauczyciela historii, w wymiarze 9/18 etatu tj. 9/18 godz. tygodniowo, w celu zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Sytuacja ta zaistniała w wyniku, iż inny nauczyciel dnia 1 września zrezygnował z tych godzi i zmuszeni zostaliśmy do zatrudnienie nowej osoby na te godziny. W opisanej sytuacji trudno mówić o potrzebie zatrudnienia wynikającej z organizacji nauczania, a raczej o powstaniu vacatu. Potrzeba zatrudnienia nauczyciela, która wynika z organizacji nauczania to np. nauczanie indywidualne (lub inne zajęcia) zaplanowane na jeden rok szkolny lub jego część. Zasadniczo umowa o pracę zawarta od początku roku szkolnego (również od dnia rozpoczęcia zajęć) powinna zakończyć się 31 sierpnia, ponieważ nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze. Dobrze, a jeśli nauczyciel ten pracował 1 września(tylko 1 dzień), a od 2 września zatrudniliśmy na ten vacat nowego nauczyciela to jaką podstawę prawną powinienem wstawić w umowie i czy wówczas poprawne jest i uzasadniające zatrudnienie tego nauczyciela na czas od 2 września do 30 czerwca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy przysposobienia do pracy w zawodzie ogrodnik w przyszłej szkole podstawowej ogólnej (nie specjalnej) może uczyć biolog?
- Etat pedagoga w szkole publicznej wynosi 20 godzin, świetlicy 26. Czy nauczyciel otrzymał poprawną umowę o pracę: 10/20 + 1,5/26 + 8/18 (rewalidacja) czyli 19,5 godzin zajęć dydaktyczno-wychowawczych tj.etat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka chce przejść na emeryturę z dniem 13 lutego 2023 r. Z dniem 14 lutego 2023 r. chcemy ją zatrudnić na umowę na czas niekreślony. Nauczycielka ma powierzenie stanowiska kierownika świetlicy do 31 sierpnia 2026 r. Czy w związku z powyższym, mimo ponownego zatrudnienia od 14 lutego powierzenie ma nadal moc prawną, czy należy zrobić nowe powierzenie obowiązków?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe