Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka mianowana, zatrudniona od 01.09.2006r., w latach 2010-2016 na pełnym etacie, w r. szk. 2016/2017 ograniczenie do 10/18. Nauczycielka otrzymała wypowiedzenie pracy ze wzgl. na zmniejszenie liczby oddziałów i brak godzin. Czy przysługuje odprawa z Karty Nauczyciela(6 m-cy), czy z Ustawy z 13.03. 2003 r.?
W przypadku zatrudnienia przez mianowanie w jednostce oświatowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, nauczycielce przysługuje 6-miesięczna odprawa liczona od wysokości wynagrodzenia przed ograniczeniem zatrudnienia (art. 22 ust. 2a w zw. z art. 20 ust. 2 KN). Z kolei zatrudnienie na umowę o pracę przed i po obniżeniu wymiaru zatrudnienia, uprawnia do odprawy w wysokości uzależnionej od stażu pracy, wypłacanej na podstawie art. 8 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2016 r., poz. 1474 (czyli odpowiednio jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata; dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat; trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat), liczonej od wysokości ostatnio pobieranego wynagrodzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany ze względu na brak godzin dydaktycznych ze swojego przedmiotu od 1 września 2015 r. łączy dwa różne pensa 14/18 i 6/26 co daje mu pensum łączne 20/20, bez godzin nadliczbowych. Na początku został spisany aneks do umowy o pracę określający warunki zatrudnienia na etacie łączonym. Ze względu na długotrwałe zwolnienie lekarskie (prawdopodobnie do końca roku szkolnego) innego nauczyciela otrzyma od 1 kwietnia 13 godzin dydaktycznych, oddając wszystkie godziny świetlicowe. Tym samym ma 27/18. Czy muszę zmienić kolejny raz aneks do umowy o pracę i wrócić do podstawowej umowy na pełny etat 18/18? Oczywiście do tego wykazuję osobno 9 godzin ponadwymiarowych. Nie zmieniając tego zapisu umowy nauczyciel zastępujący, zgodnie z podpisanym aneksem we wrześniu byłby liczony z pensum 20, co nie tylko zmniejsza mu ilość godzin ponadwymiarowych, ale wartość przepracowanej godziny jest niższa finansowo.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma uprawnienia do nauczania tylko j.rosyjskiego może być zatrudniony w świetlicy szkolnej, w szkole podstawowej, w której j.ros.nie funkcjonuje?
- Czy księgowa potrącając wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe za ferie zimowe postąpiła zgodnie z przepisami. Nie byłam wtedy na urlopie wypoczynkowym. Nadmieniam iż jestem dyrektorem szkoły.
- Mam problem jako dyrektor 5-cio oddziałowego przedszkola samorządowego, gdzie w każdej grupie jest 25 dzieci mam przyznane przez organ prowadzący tylko dwa etaty woźnych oddziałowych. Nadmieniam, iż są to dzieci od 2,5 do 5 lat przebywające w przedszkolu 10 godzin dziennie oraz spożywające trzy posiłki przygotowywane przez własną kuchnię. Nie znam przepisu, który mówi ile woźnych oddziałowych powinnam zatrudnić. Jako dyrektor z długoletnią praktyką pedagogiczną sytuację tą pamiętam, iż zawsze w każdej grupie wiekowej była 1 woźna oddziałowa. Dziś w dobie oszczędności a także braku regulacji prawnych nie mogę od organu prowadzącego wyegzekwować dodatkowych zatrudnień. Z problemem tym boryka się wiele placówek przedszkolnych. Do kogo zwrócić się z pismem w tej kwestii. Z nauczycieli przedszkoli zrobiono nianie, woźne oddziałowe i sprzątaczki. Mówi się ciągle o prawidłowej realizacji podstawy programowej. Jak może być ona prawidłowo realizowana skoro nauczycielka nie może zorganizować zajęć w terenie, zapewnić wymagany pobyt dziecka na świeżym powietrzu, ponieważ poza teren nie wolno jej wyjść z grupą 25 osobową. Proszę o pomoc do kogo się zwrócić.
- Czy nagrodę jubileuszowa można wypłacić wstecz? Nauczyciel złożył 28 września 2022 r. dokumentację o zaliczenie do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Po doliczeniu tego okresu, pracownik od 4 października tego roku ma 21 lat pracy. W dniu złożenia dokumentacji tj. 28 września 2022 roku mija 11 miesięcy i 24 dni od dwudziestolecia. Czy pracodawca jest zobowiązany wypłacić nagrodę jubileuszową za 20-lecie, czy dopiero 25-lecie w 2026 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe