Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka mojej szkoły pracę zawodową rozpoczęła 01 września 1982 r. W sierpniu tego roku kończy 60 lat i chce przejść na emeryturę. Kiedy mogła by przejść na emeryturę aby otrzymać nagrodę jubileuszową za 40 lat? W przyszłym roku szkolnym nie będzie dla niej pełnego etatu, zatem jaką odprawę należy jej wypłacić jak by przeszła na emeryturę po 01 września br.?
Jeżeli chodzi o nauczycieli, to ich prawo do nagrody jubileuszowej ukonstytuowane jest w art. 47 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z poźn. zm., dalej: Karta Nauczyciela), który stanowi, że a wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową. Szczegółowe zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowe zasady jej obliczania i wypłacania określone są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. Nr 128, poz. 1418). § 2 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Jeżeli w okresie zatrudnienia nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej należy mu ją wypłacić.
Jeżeli nie było przerw w zatrudnieniu nauczyciel nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej w dniu 1 września 2022 r., a z dniem 1 września 2021 r. przestanie być pracownikiem szkoły. Zastosowanie znajdzie tu przepis § 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, który mówi o tym, że gdy w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. Kluczowe znaczenie ma tu określenie tego co oznacza zwrot „mniej niż 12 miesięcy”.
W opisanym stanie faktycznym do nabycia przez pracownika prawa do nagrody jubileuszowej braknie równo 12 miesięcy. Niestety, nie jest to mniej niż 12 miesięcy, a równo 12 miesięcy.
Wyjścia są trzy:
• nauczyciela może przejść na emeryturę od 1 września, ale jednocześnie utraci prawo do nagrody jubileuszowej. Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpi na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela wówczas nauczyciel otrzyma 6-miesięczną odprawę,
• nauczyciel może pozostać na swoim stanowisku z obniżonym wymiarem. Wtedy będzie można rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron w każdym czasie, np. 5 września. Wówczas przysługuje odprawa, zwana świadczeniem, określona w ustawie z 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników. Zgodnie z art. 8 ww. ustawy odprawa przysługuje w wysokości:
miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata;
dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od dwóch do ośmiu lat;
trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad osiem lat.
• Nauczyciel może też przepracować na obniżonym etacie cały rok szkolny i przejść na emeryturę w przyszłym roku. Wówczas nabędzie prawo do sześciomiesięcznej odprawy i nagrody jubileuszowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dnia 18 sierpnia 2004 r. zatrudniono nauczyciela na czas określony - do 28 lutego 2005 r. Z dniem 01 września 2004 powierzono mu obowiązki dyrektora - bez konkursu - na 6 mcy. Dnia 01 marca 2005 powierzono mu obowiązki dyrektora - po przeprowadzonym konkursie - na okres do 31 sierpnia 2009. W teczce osobowej znajduje się akt mianowania jako forma zatrudnienia dla owego nauczyciela wystawiony dnia 01 marca 2005, podpisany przez Wójta Gminy. Czy Wójt miał prawo zatrudnić dyrektora przez mianowanie w danej szkole? Czy takie zatrudnienie jest ważne z mocy prawa? Przymuszałbym, że zatrudnienie owego nauczyciela wygasło z dniem 31 sierpnia 2009 r. po upływie okresu kadencji, natomiast Wójt nie miał prawa zatrudnić nauczyciela - dyrektora przez mianowanie w danej szkole.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o zajęcie stanowiska w poniższej sprawie: pracownik został zatrudniony na czas nieokreślony od 1 stycznia 1995 r. w pełnym wymiarze godzin jako pomoc kuchenna. Od 1.04.2004 r. dyrektor powierzył pracownikowi stanowisko rzemieślników w zawodzie kucharza . Od 3.07.2009 r. porozumieniem zmieniającym umowę o pracę, na mocy zgodnego porozumienia stron, pracownik wykonuje pracę na stanowisku starszego intendenta. W pozostałym zakresie umowa o pracę pozostała bez zmian. Od 1.09.2011 r. porozumieniem zmieniającym umowę o pracę (zawartą w dniu 30 grudnia 1994 r. na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin) w związku ze zmianami organizacyjnymi, na mocy zgodnego porozumienia stron, pracownika z dniem 01.09.2011 r. obowiązują warunki pracy na stanowisku: starszego intendenta (w wymiarze 1/2 etatu) i starszego rzemieślnika (w wymiarze 1/2 etatu). Zostały określone kategorie zaszeregowania i wynagrodzenie. W pozostałym zakresie umowa o pracę zawarta pomiędzy stronami pozostała bez zmian. Z dniem 29.07.2016 r. pracownik złożył pisemne "Wypowiedzenie umowy o pracę" o treści: wypowiadam Porozumienie zmieniające umowę o pracę na stanowisku starszego intendenta w wymiarze 1/2 etatu zawartą w dniu 01.09.2011 ............... z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynikającym z Kodeksu Pracy.
W związku z powyższym czy pracownik może wypowiedzieć warunki zawartego na mocy zgodnego porozumienia stron porozumienia? Czy składając wypowiedzenie nie dotyczy ono pierwotnej umowy zawartej na czas nieokreślony? Pracownik do 29.08. jest na urlopie wypoczynkowym, czy w tej sytuacji odpowiedź na złożone wypowiedzenie wysyłamy pocztą z zachowaniem 30 dni zgodnie z KPA ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na cały rok szkolny tj od 1.09.2015 do 31.08.2016. Przebywał 90 dni na zwolnieniu lekarskim (w tym 85 dni w roku 2016). Dalsze zatrudnienie nie jest przewidziane. Czy w związku z powyższym będzie mu się należała "13" za 2016 r.
- Jestem wicedyrektorem przedszkola. Moje pensum wynosi 22 godziny, z czego 14 godzin jest dydaktycznych. Ile godzin tygodniowo powinnam pracować jako wicedyrektor?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy art 222 Ustawy Prawo Oświatowe dotyczący dodatkowego zatrudnienia tylko za zgoda dyrektora dotyczy pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe