Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka (nauczyciel kontraktowy, obecnie początkujący) przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. 15 listopada 2022 r. otrzymała decyzją ZUS rentę na dwa lata. Nauczycielka po rozmowie ze mną powiedziała, że nie podpisze żadnego porozumienia rozwiązującego stosunek pracy. Czy w takim razie mogę rozwiązać z nią umowę powołując się na art. 27 pkt 3 Karty Nauczyciela z dniem dzisiejszym (bo dzisiaj otrzymałam od nauczycielki decyzję ZUS z datą wystawienia 15 listopada 2022 r., do tego czasu miała nieobecność usprawiedliwioną niepłatną), czy powinnam z nią rozwiązać stosunek pracy? Czy obejmuje mnie jakiś okres wypowiedzenia? Czy nauczycielce należy się odprawa pieniężna jeżeli to ja wypowiadam jej umowę?
Powyższe rozwiązanie jest nieprawidłowe. Pragmatyka służbowa nie przewiduje żadnego szczególnego trybu zwolnienia nauczyciela, któremu ZUS przyznał rentę.
Zgodnie z art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.; dalej KN), dyrektor ma obowiązek rozwiązania stosunku pracy nauczyciela w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy, z końcem miesiąca w którym dyrektor otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy. Lekarz orzecznik ZUS nie wykonuje badań okresowych lub kontrolnych, ponieważ są one zastrzeżone dla lekarza medycyny pracy. W związku z tym najpierw należy skierować nauczyciela na badanie kontrolne, a dopiero jeśli lekarz medycyny pracy orzeknie, że nauczyciel jest niezdolny do pracy na dotychczasowy stanowisku, należy doręczyć nauczycielce pismo o rozwiązaniu stosunku pracy z tej przyczyny z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzyma ostateczne orzeczenie o niezdolności do pracy oraz nauczyciel to pismo otrzyma – art. 229 § 4a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510), art. 9 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 437), art. 61 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360).
Ewentualne rozwiązanie stosunku pracy nauczycielki z zachowaniem okresu wypowiedzenia będzie możliwe jedynie ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2023 r. (art. 27 ust. 1 KN).
Jeśli nauczycielka w okresie zatrudnienia chorowała na schorzenie stanowiące powód przejścia na rentę oraz jej stosunek pracy zostanie rozwiązany to otrzyma odprawę emerytalno-rentową z art. 87 KN – w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia, jeśli przepracowała w oświacie samorządowej mniej niż 20 lat (wyrok Sądu Najwyższego z 26 lipca 2012 r., I PK 24/12).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Rodzic zażyczył sobie informacji o wykształceniu nauczycieli pracujących w gimnazjum, formach doskonalenia, ukończonych kursach i szkoleniach. Czy dyrektor ma obowiązek udostępnienia tych danych? Proszę o podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek zasięgnięcia opinii rady pedagogicznej co do przyznanych nagród dla nauczycieli?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rada rodziców nie przeprowadziła wyborów w nowym roku szkolnym. Zostali wybrani przedstawiciele klas na zebraniach z wychowawcami, ale nie zostało zwołane zebranie rady rodziców. Rada nie opracowała swojego regulaminu działania. Jakie kroki powinien podjąć dyrektor szkoły?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole niepublicznej o uprawnieniach publicznej można z subwencji pokryć opłatę za abonament za korzystanie z usług portali dla dyrektorów placówek oświatowych np. "Nadzór pedagogiczny"
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może zakupić do klasy lekcyjnej, w której będzie miała zajęcia klasa integracyjna tablicę interaktywną ze środków pieniężnych, które są na rozdziale 80150- realizacja zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe