Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka od 01.09.2017 rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego, który miał się zakończyć 31.05.2020 r. Od 30.03.2020 r. do 15.07.2020 r. przebywała na zwolnieniu (ciąża), później od 23.10.2020 – 21.10.2021 na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Od 16.07.2020 do 31.08.2020 wykorzystywała urlop bieżący za 2020 rok. Urlop uzupełniający za 2021 wykorzysta bezpośrednio po urlopie rodzicielskim. Z moich obliczeń wynika, że staż należy przedłużyć tylko o część zwolnienia lekarskiego przypadającego w czasie trwania stażu tj. do 31.05.2020, czyli o 2 miesiące i 1 dzień. Czy urlop w 2020 r. traktujemy jako realizację stażu? Jeśli tak, to czy część stażu po przedłużeniu zrealizowała w czasie urlopu w 2020 roku, a kilka dni, których jeszcze brakuje, może zrealizować podczas urlopu uzupełniającego w 2021? Czy musi przedłużenie stażu zrealizować jednorazowo tzn. ciągiem tyle dni ile brakuje do zrealizowania tego stażu?
W okresie od dnia 1 września 2017 r. do 29 marca 2020 r. nauczycielka zrealizowała staż w wymiarze 2 lat 6 miesięcy i 21 dni z wymaganych 2 lat i 9 miesięcy; do zakończenia stażu pozostały jeszcze 2 miesiące i 9 dni – art. 9c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. Zgodnie z art. 9d ust. 5 i 5a KN, w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z powodu choroby oraz urlopów związanych z rodzicielstwem jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Jednocześnie bieżący i uzupełniający urlop wypoczynkowy nie jest wymieniony jako nieobecność wydłużająca staż, a więc urlop wypoczynkowy jest traktowany jako odbywanie stażu. Wynika z tego, że okres urlopu wypoczynkowego od 16 lipca do 31 sierpnia 2020 r. należy wliczyć do stażu razem z okresem pracy od 1 września do 22 października 2020 r., ponieważ w pytaniu nie wskazano, by od 1 września 2020 r. przypadła jakaś nieobecność w pracy. O ile więc treść pytania w zakresie wyliczenia nieobecności w pracy jest pełnia to od 16 lipca do 24 września 2020 r. nauczycielka zrealizowała pozostałą część stażu (2 miesiące i 9 dni). Gdyby natomiast wystąpiły jakieś dodatkowe nieobecności w pracy, których nie podano w pytaniu to również okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wydłużył staż, zgodnie z wyraźnym brzmieniem art. 9d ust. 5a KN i wówczas staż faktycznie uległby zakończeniu dopiero w trakcie urlopu uzupełniającego, który zostanie udzielony w 2021 r. Przedłużenie stażu nie musi być realizowane jednorazowo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dla nauczyciela kontraktowego ubiegającego się o awans zawodowy na nauczyciela mianowanego w niepublicznym przedszkolu, opiekunem stażu może zostać nauczyciel mianowany zatrudniony jako wolontariusz?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, któremu kończy się staż na nauczyciela dyplomowanego, powinien mieć aktualną ocenę pracy przed przystąpieniem do komisji kwalifikacyjnej?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka złożyła do dyrektora wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego 25 lutego 2011 r., ponieważ przez Sąd została przywrócona do pracy. Czy można otworzyć jej staż? Jeżeli tak, to od kiedy liczyć okres odbywania stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego w 2018 r., przepracowała 2 lata i 6 miesięcy, rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego ale miała przerwę z powodu urlopu macierzyńskiego i wychowawczego trwającego 19 miesięcy. Czy nauczycielka może rozpocząć na nowo staż na nauczyciela mianowanego na starych zasadach z 2018 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż 1.09.2013, od 1 września 2014-do 31.08.2015 przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy w związku z tym biorąc pod uwagę art. 9d nieobecność nie trwała dłużej niż rok, nauczyciel kontynuuje staż? Czy koniec stażu przypada na 31.05.2017 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe