Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka od 25 września 2018 r. do 31 sierpnia 2020 r. przebywała na urlopie wychowawczym, od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Nauczycielka zgłasza chęć korzystania z urlopu bezpłatnego. 1. Czy nauczycielka nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego przebywając na urlopie wychowawczym? 2. Jeżeli tak to jeśli będzie przebywała na urlopie wypoczynkowym uzupełniającym (za rok 2019, 2020, 2021) przez 46 dni w roku 2022 to czy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w 2022 r. i w jakim wymiarze? 3. Czy urlop bezpłatny powinien być udzielony od 16 lutego 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. czy tylko do końca roku szkolnego tj. do 30 czerwca ,a później nauczyciel może przebywać na urlopie wypoczynkowym? (pytanie powiązane z pytaniem nr 3)
Za czas urlopu wychowawczego nauczyciel nie nabywa prawa do urlopu uzupełniającego, ponieważ taka nieobecność w pracy nie jest wymieniona w art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., który wskazuje przypadki, kiedy nauczycielowi przysługuje prawo do takiego urlopu. Również art. 67c ust. 1 KN stanowi, że nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego (dopiero) z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego. Nauczycielka nie nabyła prawa do urlopu uzupełniającego za lata 2019 i 2020. Z uwagi na urlop dla poratowania zdrowia w czasie ferii zimowych i letnich w 2021 r. nauczycielka nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego za 2021 r. w wymiarze 56 dni, który jest udzielany w trakcie roku szkolnego poza czasem ferii. W 2022 r. nauczycielka będzie uprawniona do urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych i letnich (art. 64 ust. 1 KN), o ile nie będzie się on pokrywał z urlopem bezpłatnym, ponieważ za urlop bezpłatny nie będzie przysługiwał urlop uzupełniający, z uwagi na brzmienie art. 66 ust. 1 KN. Obowiązujące przepisy nie określają terminu początkowego, ani końcowego urlopu bezpłatnego – wskazuje je we wniosku nauczyciel (art. 68 ust. 1 KN), a dyrektor nie może udzielić urlopu bezpłatnego dłuższego, niż zgadza się na to/wnioskuje o to nauczyciel. W zależności od treści wniosku nauczyciela lub uzgodnień z dyrektorem, urlop bezpłatny może zostać udzielony np. do 30 czerwca albo do 31 sierpnia 2022 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nauczyciela, który złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia i z akt osobowych wynika że z art. 88 ust. 1 KN na dzień 31.12.2008 r nauczyciel miała 30 lat pracy w tym 20 lat w zawodzie nauczyciela i nabyła prawa do emerytury, dlatego też zgodnie z art. 73 ust 2 KN nie przysługuje mu prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Po poinformowaniu nauczyciela o tym fakcie nauczyciel dostarczył postanowienie sądu z 2013 roku o niezaliczeniu okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców do stażu emerytalnego (powód mała powierzchnia 1,26 ha i uczęszczanie do szkoły). W związku z tym nauczyciel nie ma 30 lat pracy na dzień 31.12.2008, a więc jest jest rozbieżność pomiędzy wysługą lat pracy w aktach osobowych, a wyliczeniem przez ZUS. Jak formalnie przeprowadzić dokumentację (jakie nauczyciel powinien złożyć pisma do dyrektora szkoły) udzielającą urlop dla poratowania zdrowia, jak wyprostować sytuację w aktach osobowych (ma zaliczone pracę w gospodarstwie), jaka nagroda jubileuszowa powinna być wypłacona (wliczająca okres pracy w gospodarstwie 40 lat czy nie 35 lat – ta nagroda została już wypłacona wcześniej)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chcemy od 1 września 2023 r. zatrudnić nauczyciela na zastępstwo do 25 października 2023 r. w świetlicy szkolnej na pełen etat. Będzie to jego pierwsza praca w szkole. Następnie, po tym okresie od 26 października na czas określony do końca roku szkolnego 2023/2024 (najlepiej do końca zajęć szkolnych) – czyli byłaby to umowa do czerwca czy do 31 sierpnia 2024 r.? Jaką umową możemy zawrzeć z takim nauczycielem? Czy możemy zawrzeć jedną umowę np. na zastępstwo do 25 października 2023r., a drugą na czas określony już bez zastępstwa do końca czerwca lub sierpnia? Czy wypłacamy takiemu nauczycielowi dodatek na start? Czy musi zacząć on staż na nauczyciela początkującego czy te umowy wykluczają taką możliwość?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim od 11.10.2019 do 03.02.2020 r. od 04 - 09.02.2020 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym (ferie zimowe). W dniu 09.02.2020 r. na jego wniosek rozwiązano umowę o pracę za porozumieniem stron. W dniu 24.02.2020 r. wpłynęło pismo od nauczyciela o wypłatę odprawy rentowej.
W trakcie jego zatrudnienia pracował w innej placówce oświatowej, gdzie wystąpił z takim samym wnioskiem i została mu wypłacona odprawa. Czy skoro jest to świadczenie jednorazowe, nauczyciel może żądać wypłaty z drugiej placówki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W zatwierdzonym arkuszu organizacyjnym, pensum dyrektora wynosiło 8 godzin. Po I sem. ilość oddziałów szkoły się zmniejszyła (wszyscy uczniowie 7 klasy SP dla Dorosłych przenieśli się do innej szkoły) i zgodnie z uchwałą RG pensum dyrektora wzrosło do 10 godz. Czy można w trakcie roku szkolnego zwiększać pensum dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy wypłacić nauczycielowi wynagrodzenie za nadgodzinę doraźnego zastępstwa za nauczyciela, który był obecny w pracy, ale w tym dniu wyjechał na wycieczkę z klasą? Czy takie wynagrodzenie nie przysługuje, gdyż był obecny i powinno to być zastępstwo koleżeńskie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe