Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 2 września 2014 r. do 01.09.2015 r. w dniu 14 maja 2015 r. urodziła dziecko. Jakie decyzje powinien podjąć dyrektor w związku z zaistniałą sytuacją?
Opisana sytuacja nie zostala uregulowana w przepisach prawa (ani oświatowego ani ogólnego prawa pracy). Pomocne w tej kwestii może być stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej z 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania urlopu macierzyńskiego nauczycielce przebywającej na urlopie zdrowotnym, opublikowane w „Rzeczpospolitej” w dniu 17.12.2009 r.:
Departament Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej wyraża następującą opinię:
zgodnie z art. 73 ust. 1, ust 8 i ust. 10 ustawy – Karta Nauczyciela, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu.
O potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela.
Urlop macierzyński jest odrębnym uprawnieniem pracownika związanym z rodzicielstwem, przysługuje nauczycielowi na podstawie art. 180 Kodeksu pracy. Termin urlopu macierzyńskiego jest ściśle określony, i może być udzielony na co najmniej 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu bądź po porodzie w całości lub części niewykorzystanej przed porodem.
Pracownica po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, może zrezygnować z pozostałej jego części. W tym przypadku jednak, do złożonego pisemnego wniosku w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego musi dołączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika.
Podsumowując, w świetle wyżej przytoczonych przepisów Departament Strategii wyraża opinię, iż w przypadku nauczyciela który w trakcie urlopu zdrowotnego przechodzi na urlop macierzyński, urlop zdrowotny powinien być automatycznie zakończony.
Jednocześnie pragniemy podkreślić, iż Ministerstwo Edukacji Narodowej nie posiada kompetencji w zakresie interpretacji przepisów prawa w związku z czym wydawane opinie nie są wiążące.
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielka po rocznym urlopie macierzyńskim może złożyć wniosek o urlop dla poratowania zdrowia? Nauczycielka dyplomowana z 16-letnim stażem pracy przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia, który został przerwany rocznym urlopem macierzyńskim. Po zakończonym urlopie, w trakcie urlopu uzupełniającego, nauczycielka zachorowała i przebywa już miesiąc na zwolnieniu lekarskim. Czy może złożyć wniosek o kolejny urlop dla poratowania zdrowia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w żłobku może być zatrudniony absolewent pedagogiki terapeutycznej na stanowisko opiekuna w żłobku
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor udzielił nauczycielowi urlopu na poratowanie zdrowia, na okres od 01.09.2013 do 31.08.2014 r. W trakcie trwania urlopu nauczyciel pozyskał informację, że nabył prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Taką informację przekazał dyrektorowi szkoły w ostatnim tygodniu maja 2014 r. Czy nauczyciel może przejść na emeryturę bezpośrednio po zakończeniu urlopu zdrowotnego, czy też powinien wrócić do pracy, a jeśli tak, to na jaki okres? Czy dyrektor może przerwać nauczycielowi urlop zdrowotny na wniosek nauczyciela? Jaka, w przypadku przejścia na wcześniejszą emeryturę, powinna być forma rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem, który przebywa na urlopie zdrowotnym? Czy umowę o pracę można rozwiązać "z dnia na dzień", na wniosek nauczyciela, np. na zasadzie porozumienia stron?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący chce mnie zatrudnić jako menedżera przedszkola w wymiarze 1/2 etatu. Czy mogę również w tej samej placówce zostać zatrudniona w wymiarze 5/25 jako nauczyciel. Jestem nauczycielem kontraktowym z pełnymi kwalifikacjami. Nadzór pedagogiczny będzie sprawować nauczyciel mianowany zatrudniony w placówce.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z orzeczonym stopniem niepełnosprawności (umiarkowany) może odmówić korzystania z obniżonego pensum? Zgodnie z zapisem KN art 42a nauczycielowi z niepełnosprawnością od 1 września 2018 obniża się tygodniowy wymiar obowiązków, co skutkuje również nie przyznaniem godzin ponadwymiarowych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe