Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przedszkola rozpoczęła staż 1 września 2018 r. W trakcie stażu zaszła w ciążę. Przebywała na zwolnieniach lekarskich w dniach: 27.02.2019 do 4.03.2019, następne zwolnienie od 14.03.2019 do 28.08.2019, urlop macierzyński od 29.08.2010 do 26.08.2020, urlop uzupełniający trwał do 1.11.2020 r. Kiedy kończy się staż tej konkretnej nauczycielki? Czy ze względu na zmianę przepisów w trakcie stażu i jej nieobecności staż w tej chwili trwa 9 miesięcy? Czy ma prawo kontynuować staż?
Na podstawie art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy związane z rodzicielstwem, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Z kolei urlopy macierzyński i rodzicielski następujące po zwolnieniu lekarskim wydłużają staż, gdy nie przekroczą roku i 6 miesięcy (art. 9d ust. 5a KN). W związku z tym staż wydłużyły zwolnienie lekarskie i urlopy związane z rodzicielstwem, trwające krócej niż 1,5 roku od 14 marca 2019 r. do 26 sierpnia 2020 r. Ponadto kiedy nauczycielka rozpoczynała staż, trwał on 9 miesięcy (art. 9c ust. 1 pkt 1 KN w brzmieniu od 1 września 2018 r.), a od dnia 15 grudnia 2018 r. został on wydłużony do 1 roku i 9 miesięcy; jednocześnie ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 2245) nie zawierała regulacji, że nauczyciel, który rozpoczął staż we wrześniu 2018 r. i go nie ukończył, realizował staż według poprzednich zasad, a więc formalnie nauczyciel w ówczesnym stanie prawnym powinien zrealizować ten dłuższy staż. Kolejne skrócenie stażu do 9 miesięcy nastąpiło od 1 września 2019 r. (art. 9c ust. 1 pkt 1 KN w brzmieniu od 1 września 2019 r.). Jednocześnie przepis przejściowy zawarty w art. 9 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1287) stanowi, że w przypadku ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego staż rozpoczęty w roku szkolnym 2018/2019 trwa 12 miesięcy. Na skutek wszystkich ww. zmian prawnych, nauczyciela ostatecznie obowiązuje staż w wymiarze 12 miesięcy. Do okresu realizowania stażu należy zaliczyć okres od 1 września 2018 r. do 13 marca 2019 r. (6 miesięcy i 13 dni) oraz od 27 sierpnia 2020 r. do 12 lutego 2021 r. pozostałe 5 miesięcy i 17 dni z wymaganych 12 miesięcy (o ile nie wystąpią kolejne nieobecności w pracy wydłużające staż).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel kończący staż na mianowanego w maju 2019 r. powinien mieć ocenę pracy po nowemu czy ocenę dorobku zawodowego jeszcze po staremu (staż rozpoczął przed wejściem w życie nowych przepisów)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przerwał staż na stopień nauczyciela dyplomowanego i przebywał na urlopie zdrowotnym od 1.10.12 do 30.06.13. W jaki sposób przedłużyć staż? Czy okres przebywania na urlopie 9 miesięcy liczyć od lipca 2013 czy od września 2013?
- Nauczyciel praktycznej nauki zawodu posiada kwalifikacje zgodnie z § 6 ust. 3 rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 poz. 1575 ze zm.) tj. świadectwo dojrzałości i dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe, co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie oraz przygotowanie pedagogiczne (150 godz.). Po odbyciu 9-miesięcznego stażu, w sierpniu 2021 r. uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego. W dn. 01 września br. nauczyciel złożył wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień nauczyciela mianowanego w wymiarze 1 roku i 9 miesięcy. Nauczyciel rozpoczął również studia wyższe. Czy fakt, iż ww. nauczyciel do ukończenia stażu nie uzyska wyższego wykształcenia, może mieć wpływ na otrzymanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dziękuję za szybką odpowiedź,
ale źle sformułowałam pytanie, chodziło mi o zatrudnienie do końca zajęć szkolnych tj. 24 czerwca.
Czy nauczyciel stażysta zatrudniony na czas zastępstwa od 1 IX do końca rocznych zajęć dydaktycznych może uzyskać awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, jeżeli przed upływem rozwiązania stosunku pracy uzyska pozytywną ocenę dorobku zawodowego, a komisja kwalifikacyjna wyda zaświadczenie o akceptacji w ostatnim dniu zatrudnienia?
Państwa odpowiedź: Tak, nauczyciel może uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego, jeśli zostaną spełnione warunki opisane w pytaniu. Warunkiem bowiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela oraz - w przypadku nauczyciela stażysty – uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie.
Podstawa prawna: Karta Nauczyciela ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 9b.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zmienił miejsce pracy podczas stażu na nauczyciela dyplomowanego. Od 1 kwietnia zatrudniony jest w mojej szkole, zwrócił się do mnie o kontynuację stażu, na co wyraziłam zgodę na piśmie. Złożył aneks do planu rozwoju zawodowego, z dniem 31 maja zakończył staż, 10 czerwca złożył sprawozdanie. Czy powinnam wydać mu zaświadczenie o zatrudnieniu? Czy dokonuję oceny dorobku za okres stażu u mnie czy całości?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe