Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka rozpoczęła pracę w roku 1984. W umowie o pracę wpisano datę zatrudnienia na dzień 3 września 1984 r. (1, 2 września były dniami wolnymi od pracy). Zamierzam wypłacić nauczycielce nagrodę jubileuszową za 35 lat pracy. Mam wątpliwości co do ustalenia daty nabycia prawa do nagrody jubileuszowej. Obecny rok szkolny (2018/19) jest dla nauczycielki rokiem korzystniejszym ze względu na dużą ilość nadgodzin. Od września 2019 r nauczycielka będzie zatrudniona tylko na etacie (bez nadgodzin). Wątpliwości moje związane są z tym, że funkcję dyrektora pełnię od maja br., z dokumentów przedstawionych przez nauczycielkę wynika, że terminy nabycia prawa do poprzednich nagród były różne (zarówno 31 sierpnia jak i 6 września).
W pytaniu nie podano informacji o przebiegu zatrudnienia nauczycielki, w związku z tym zakłada się nieprzerwane zatrudnienie od 3 września 1984 r. W takiej sytuacji staż wynoszący 35 lat nauczycielka wypracuje w dniu 2 września 2019 r., co będzie uprawniało do nagrody jubileuszowej w wysokości 200% wynagrodzenia miesięcznego. W związku z tym podstawę odprawy należy wyliczyć według zasad dotyczących wynagrodzenia urlopowego obowiązujących we wrześniu - § 2 ust. 1 i § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. Nr 128, poz. 1418). W roku szkolnym 2019/2020 nie istnieją miesiące poprzedzające wrzesień tego roku szkolnego, z których można by wyliczyć taką średnią z godzin ponadwymiarowych z tego roku szkolnego, a przepisy nie uprawniają do uwzględnienia takiej średniej z poprzedniego roku szkolnego, dlatego nie uwzględnia się ich w podstawie nagrody - § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., po. 416 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Jakie są formalne sposoby cedowania uprawnień w szkole? Jakie są formalne konsekwencje cedowania uprawnień? Czy zwalnia to dyrektora z odpowiedzialności w świetle rozp. o bezpieczeństwie w szkole?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła prowadzi klasy sportowe. Jednocześnie przy szkole funkcjonuje Uczniowski Klub Sportowy, którego zawodnicy (uczniowie szkoły) biorą udział w rozgrywkach ligowych. Czy zapewnienie opieki nad zawodnikami UKS (a tym samym uczniami szkoły) podczas rozgrywek (nie związanych z zawodami szkolnymi) leży po stornie szkoły czy klubu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje podstawa prawna ściśle regulująca jak długa powinna być jednostka lekcyjna na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych jeśli chodzi o nauczanie przedmiotów w kształceniu zawodowym praktycznym? Wiem, że jeden z dyrektorów w moim mieście podjął decyzję, by takie zajęcia w jego szkole trwały 45 minut (versus 55 minut do niedawna). Mnie by bardzo było na rękę także wprowadzić taką długość lecz boję się, że ktoś kiedyś zarzuci mi zaniedbania.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczniowi, który uczęszcza na lekcje religii poza szkołą, można na świadectwie ukończenia szkoły wpisać ocenę z tego przedmiotu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może zawrzeć umowę użyczenia sali gimnastycznej z osobą prywatną(studentowi na ćwiczenia akrobatyczne)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe