Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka rozpoczęła pracę w szkole podstawowej 1 stycznia 2023 r. jako nauczyciel wychowawca w świetlicy. Ukończyła studia na kierunku pedagogika w specjalności resocjalizacja z poradnictwem specjalistycznym (licencjat) oraz pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą i profilaktykę (magister). Kwalifikacje pedagogiczne nie zostały uznane, ponieważ praktyki nie odbyły się w szkole tylko w areszcie śledczym, dlatego została zatrudniona za zgodą na zatrudnienie do 31 sierpnia 2023 r. (art. 10 ust. 9 KN). Obecnie jest w trakcie przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli przedmiotów i zajęć prowadzonych w szkole podstawowej.
1. Jak będzie wyglądała jej droga do przygotowania do zawodu nauczyciela? Od kiedy należy przydzielić mentora?
2. Od kiedy nauczycielce należy się świadczenie na start – czy od stycznia 2023 r., od września 2023 r., czy nie należy się w ogóle?
3. Od sierpnia 2015 r. do października 2017 r. pracowała jako wychowawca OHP. Od września 2021 r. do listopada 2022 r. jako nauczyciel w niepublicznej szkole podstawowej. Obecnie od 1 stycznia 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. w szkole podstawowej. Który okres wcześniejszej pracy ma być zaliczony do przygotowania do zawodu nauczyciela i jak ma być podpisana nowa umowa od września 2023 r.?
Ad. 1.
Nowa droga awansu zawodowego weszła w życie 1 września 2022 r. Z informacji zawartych w pytaniu nie wynika, aby w/w nauczycielka posiadała wcześniej jakikolwiek stopień awansu zawodowego.
Zatem z uwagi na zatrudnienie na podstawie art. 10 ust. 9 KN, czyli jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela (kuratorium oświaty wyrażając zgodę uznało tok działania szkoły za prawidłowy), który nie spełnia warunku posiadania kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska.
Z uwagi na powyższe na podstawie art. 9ca ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.) nauczyciel odbędzie przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy od dnia uzyskania przygotowania pedagogicznego.
Ad. 2.
Na podstawie art. 53a ust. 1 KN nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł. Świadczenie to jest wypłacane w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela (patrz termin wskazany w odpowiedzi oznaczonej w pkt. 1).
Ad. 3.
Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że została od 1 stycznia 2023 r. zatrudniona jako nauczyciel bez kwalifikacji za zgodą kuratora oświaty (art. 10 ust. 9 KN). Po uzyskaniu pełnych kwalifikacji będzie realizować przygotowania do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy.
Jeżeli uzyska kwalifikacje do 1 września 2023 r. to zgodnie z art. 10 ust. 2 KN nauczycielka winna być zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony na 2 lata szkolne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przepisy dotyczące awansu zawodowego (tj. złożenie projektu planu rozwoju zawodowego) odnoszą się do nauczyciela stażysty, który rozpoczyna pracę w szkole na zastępstwo do 30.06.2016, czy też musiałby mieć umowę do 31.08.2016?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w maju 2019 r. zakończył staż, został oceniony, oraz uzyskał stopień awansu. Jak wygląda kwestia "ważności" uzyskanej oceny?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel otrzymał w lipcu 2021 r. awans na nauczyciela kontraktowego. Robił staż w normalnym trybie. Złożył wniosek 1 września 2023 r. o otwarcie stażu na nauczyciela mianowanego. Robi staż na starych zasadach. Ile ma trwać staż? Znalazłam przepisy, że może trwać 1 rok i 9 miesięcy.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego w 2018 roku, przepracował 2 lata; nie podjął stażu na nauczyciela dyplomowanego, ponieważ przebywał na urlopie rodzicielskim. Potem był przez 1 miesiąc na urlopie bezpłatnym, następnie pół roku na urlopie wychowawczym. Od 1 września 2022 r. wrócił do pracy. Na jakich zasadach może rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego? Czy nieobecność nauczyciela w pracy ma wpływ na rozpoczęcie stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel oddał sprawozdanie w czerwcu, ale egzamin na mianowanego zdeklarował odbyć na jesień. Nauczycielka jest w ciąży. Czy może podejść do egzaminu jeśli będzie na zwolnieniu lekarskim?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe