Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego 01.09.2009 r. Miała przerwy: 28.04.2010 r. - 30.04.2010 r.; 17.06.2010 r. - 07.07.2010 r.; 08.07.2010 r. - 18.07.2010 r. (zwolnienie lekarskie) oraz 19.07.2010 r. - 19.12.2011 r. (urlop macierzyński). Ile dni należy doliczyć do stażu? Czy nauczycielka może zdać egzamin pod koniec grudnia (mając wszystkie niezbędne dokumenty)?
Podstawa prawna:
Karta Nauczyciela – ustawa z 26.01.1982 r. (ze zm.).
Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.
2. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego. (…)
4. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Zatem należy zliczyć wszystkie dni nieprzerwanej absencji nauczycielki i doliczyć je do stażu, licząc od 1.06.2012 r.
Art. 9b. 3. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku.
3a. Nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku, właściwy organ, o którym mowa w ust. 4, wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.
Z zapisu art. 9b.3a wynika, że dla nauczycielki nie może być przeprowadzone postępowanie w tym roku kalendarzowym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli komisja egzaminacyjna na stopień nauczyciela mianowanego, w której skład wchodził przedstawiciel kuratorium, n ie zakwestionowała przygotowania pedagogicznego, to czy komisja kwalifikacyjna na stopień nauczyciela dyplomowanego ma prawo to przygotowanie pedagogiczne zakwestionować?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- pytanie dotyczy oceny pracy nauczyciela w drugim roku stażu.W szkole zatrudniona jest Ukrainka od 01.09.22r. Ma pełne wykształcenia i z datą zatrudnienia stała się nauczycielem początkowym i rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego. W drugim roku stażu ma otrzymać ocenę pracy nauczyciela. W tej ocenie należy wpisać staż pracy pedagogicznej ( w latach) i tu zaczyna się problem. Czy wpisać czas zatrudnienia w Polsce tj od 01.09.2022, czy uwzględniamy pracę na Ukrainie ( nie mamy potwierdzających dokumentów), dziękuję za pomoc
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak napisać odwołanie od oceny pracy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona:
- I umowa na czas określony: 1 września 2017 r. do 3 sierpnia 2018 r.
- II umowa na czas nieokreślony: 1 września 2018 r. do chwili obecnej.
Nauczycielka korzystała z urlopu macierzyńskiego od dnia 26 października 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. Jej staż pracy na dzień 31 sierpnia 2023 r. będzie wynosił 5 lat 10 miesięcy i 8 dni. Stopień nauczyciela kontraktowego uzyskała 29 października 2019 r. Kiedy uzyska ona stopień nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź - Nauczycielka odbywała staż na stopień nauczyciela kontraktowego w roku szkolnym 2018/2019. Wówczas rozporządzeniem MEN staż został skrócony do 12 miesięcy i kończył się 31 sierpnia. Akceptację Komisji Kwalifikacyjnej uzyskała 25 września 2019. Obecnie chce rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego. Czy ma rozpocząć go 1 września, 1 października czy 1 stycznia 2022 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe