Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka rozpoczęła staż na stopień nauczyciela dyplomowanego w okresie 01.09.2014 - 31.05.2017. Z uwagi na nieobecność spowodowaną urlopem macierzyńskim, rodzicielskim na I dziecko w terminie 01.06.2015 - 09.06.2016 staż przedłużono do dnia 31.05.2018r. Z powodu II ciąży przebywała nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim do dnia porodu w terminie 31.01.2018 - 01.05.2018 (91 dni), a następnie na urlopie rodzicielskim w terminie 02.05.2018-30.04.2019. Jak należy wyliczyć nieobecność? Czy przekroczy ona 1 rok i 6 m-cy? W jakim trybie powinna dalej realizować awans zawodowy? Czy przerwany staż wydłużyć o nieobecność czy powinna od początku do niego przystąpić? Proszę o odpowiedź.
Na podstawie art. 9d ust. 5 i 5a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z powodu zwolnienia lekarskiego i urlopów związanych z rodzicielstwem jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Nauczycielka w okresie stażu była nieobecna w pracy ponad 2 lata i 3 miesiące z powodu choroby i ww. urlopów, został więc przekroczony dopuszczalny półtoraroczny okres nieobecności w pracy, który mógł maksymalnie wydłużyć staż. Nauczycielka będzie musiała ponownie odbyć staż.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik samorządowy z dniem 30.09.2020 r. przechodzi na emeryturę. Na dzień 30 .09.2020 r. posiadał będzie 39 letni staż pracy. W naszej placówce przepracuje 16 lat i 4 miesiące. Jaka odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi?
Dnia 22.08.2021 r. pracownik przepracowałby 40 lat pracy. Czy w dniu 30.09.2020 (zakończenie umowy w związku z przejściem na emeryturę) należy pracownikowi wypłacić nagrodę jubileuszową (rok wcześniej)? Jakie przepisy to regulują?
Czy po rozwiązaniu umowy w związku z przejściem na emeryturę można z tym pracownikiem zawrzeć ponownie umowę o pracę. Czy powinna być jakaś przerwa pomiędzy zakończeniem umowy a zawarciem nowej?
Czy jeśli pracownik zostanie ponownie zatrudniony należy mu doliczyć dodatek za wysługę (taki jaki posiadał) czy musi sobie go wypracować od początku?
Jakie są zasady przydzielenia wymiaru urlopu do nowego stosunku pracy naliczamy mu z wymiaru 20 dni czy 26 dni?
Jakie stosuje się praktyki przy zatrudnianiu emeryta?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z reformą oświaty nastąpiło przekształcenie Zespołu Szkół w Szkołę Podstawową. Z dniem 01.09.2019, dla nauczyciela gimnazjum, zatrudnionego na podstawie mianowania, który pełnił w zespole, a później w szkole podstawowej funkcję wicedyrektora, zabraknie godzin dydaktycznych, co uniemożliwi jego dalsze zatrudnienie. Wspomniany nauczyciel osiągnął wiek umożliwiający skorzystanie z prawa do emerytury.
1. Czy nauczycielowi, oprócz odprawy emerytalnej, przysługuje również odprawa wynikająca z likwidacji gimnazjum, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel był zatrudniony na czas określony np. z powodu organizacji szkoły, to w sytuacji kiedy zakończy się mu 3. umowa (33 miesiące) zatrudnienia, musi zostać zatrudniony na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. dnia 25.05.2019 r. urodziła dziecko i przeszła na urlop macierzyński. Czy należy jej się „13” za 2019 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na pytania dotyczące rozliczenia kosztów, jakie ponoszą nauczyciele na przejazd na zajęcia lekcyjne, w związku z nauczaniem indywidualnym. Uczennicy klasy II gimnazjum, zamieszkałej w obwodzie szkoły, w odległości 13 km od siedziby szkoły przyznano nauczanie indywidualne do końca roku szkolnego. W związku z tym nauczyciele dojeżdżający prywatnymi samochodami na zajęcia indywidualne i wracający po ich zakończeniu do szkoły pokonują trasę o długości 26 km. 1.Czy dyrektor szkoły jest zobowiązany pokryć koszty przejazdu prywatnym środkiem transportu, jeśli nauczyciel nie ma możliwości dojazdu na zajęcia środkami komunikacji autobusowej lub kolejowej? 2.Czy podstawą rozliczenia jest wystawienie nauczycielowi delegacji na przejazd? 3.Czy dyrektor powinien potwierdzić na delegacji obecność nauczyciela w danym dniu na zajęciach?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe