Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli nauczyciel był zatrudniony na czas określony np. z powodu organizacji szkoły, to w sytuacji kiedy zakończy się mu 3. umowa (33 miesiące) zatrudnienia, musi zostać zatrudniony na czas nieokreślony?
W samorządowej jednostce oświatowej zgodnie z art. 10 ust. 12 i 13 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, zgodnie z art. 10 ust. 7 KN, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy. Do okresu zatrudnienia wynoszącego 36 miesięcy wlicza się ww. umowy o pracę na czas określony, zawarte na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 3 miesięcy. W samorządowej placówce na czas określony nauczyciel mógłby zostać zatrudniony na czwartą umowę na okres nie dłuższy niż 4 miesiące, a później już obowiązkowe będzie zatrudnienie na czas nieokreślony – art. 10 ust. 14 KN.
Z kolei w niesamorządowej placówce, gdy zostanie wyczerpany limit 3 umów lub 33 miesięcy terminowego zatrudnienia, zatrudnienie na czas określony albo nieokreślony jest uzależnione od sytuacji u danego pracodawcy. Jeżeli z obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy nie ma dla nauczyciela wolnego stanowiska na czas nieokreślony to wyjątkowo można nauczyciela zatrudnić na kolejną umowę na czas określony (czwartą lub ponad 33 miesiace), ale w umowie o pracę należy wskazać powód takiego zatrudnienia oraz należy poinformować PIP – art. 251 § 4 pkt 4 i § 5, art. 29 § 11 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie wychowawczym bezpłatnym należy wypłacać dodatek stażowy, wiejski i mieszkaniowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Proszę o odpowiedź czy nauczyciel posiadający ukończone wyższe studia mgr na kierunku pedagogika wczesnoszkolna oraz studia podyplomowe w zakresie wczesnego nauczania języka angielskiego ma kwalifikacje do nauczania tego języka w klasach I-III.
2. Czy magister filologii angielskiej ma kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w klasach I-III?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 31 maja 2013 r. złożyłam rezygnację ze stanowiska dyrektora szkoły i do dnia dzisiejszego (16.07.2013) nie otrzymałam żadnej odpowiedzi ze strony wójta, nie przeprowadzono też żadnej rozmowy. Ogłoszono natomiast konkurs na dyrektora. Czy to jest zgodne z prawem, ponieważ nie odwołano mnie ze stanowiska , a "normalnie" kadencja moja kończy się za rok. Co mam zrobić, gdy zwrócą się z pismem o wytypowanie do komisji konkursowej przedstawiciela rady pedagogicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy kryteria zwolnień nauczycieli opracowane przez dyrektora szkoły powinny być opiniowane przez Radę Pedagogiczną i związki zawodowe? Czy nauczyciele powinni być zaznajomieni z kryteriami zwolnień w szkole?
- Nauczycielowi powierzono stanowisko Kierownika szkolenia praktycznego. Z tytułu pełnionej funkcji otrzymuje dodatek funkcyjny oraz zniżkę godzin dydaktycznych. Zgodnie z zakresem obowiązków jest odpowiedzialny za "Organizowanie i nadzór nad przebiegiem egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie..."
Egzaminy "zawodowe" odbywają się w godz. 7.00 - 19.00 oraz w soboty i niedziele, czyli poza normatywnymi godzinami pracy.
Zgodnie § 10 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy: Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową.
Pytanie:
Czy ww. zasada obowiązywać będzie w powyżej opisanym przykładzie kierownika szkolenia praktycznego, jeśli jego obecność w pracy wynika z pełnionej funkcji, ma charakter nadzorczy i nie są to zajęcia dydaktyczne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe