Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka w roku szkolnym 2015/2016 miała przydzielone godziny ponadwymiarowe, otrzymywała dodatek motywacyjny. Od 19.11.2015 r. do 16.06.2016 r. była na zwolnieniu lekarskim (ciąża). Później od 17.06.2016 r. do 15.06.2017 r. wykorzystała urlop macierzyński i rodzicielski. W okresie kiedy była na urlopie uzupełniającym za rok 2016 okazało się, że jest w ciąży i od 25.07.2017 r. była na zwolnieniu lekarskim do 09.03.2018 r. Od 10.03.2019 do 08.03.2019 urlop macierzyński i rodzicielski. Od 09.03.2019 r. wykorzystuje urlopy uzupełniające za 2016 (17 dni) i za 2017,2018,2019 - po 56 dni. Czy średnia z godzin ponadwymiarowych za rok 2015/2016 jest wliczana do podstawy wynagrodzenia urlopowego za wszystkie lata (2016-2019)? Co powinno być wliczane do podstawy wynagrodzenia? I co z dodatkiem motywacyjnym - wliczamy ten, który miała przydzielony przed pierwszą ciążą?
Średnią z godzin ponadwymiarowych uwzględnia się tyko w roku szkolnym wykorzystywania urlopu, w którym te godziny zostały wypracowane przed rozpoczęciem urlopu - § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, Dz.U. z 2001 r. Nr 71, poz. 737. Skoro w roku szkolnym 2018/2019 r. nauczycielka nie wypracowywała żadnych godzin ponadwymiarowych, nie stanowią one składnika wynagrodzenia za urlop uzupełniający wykorzystywany w roku szkolnym 2018/2019 r. lub 2019/2020 za poprzednie lata.
Z pytania nie wynika, jakie składniki wynagrodzenia przysługują nauczycielce po powrocie z urlopów obok wynagrodzenia zasadniczego. Jeżeli dodatek motywacyjny został przyznany na czas nieokreślony albo określony, który jeszcze nie upłynął, nauczycielka ma do niego prawo; w przeciwnym razie do czasu przyznania prawa do nowego dodatku brak jest podstawy do wypłacania go na poprzednich zasadach – art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Nauczycielka ma prawo do dodatku stażowego, ponieważ pracuje ponad 3 lata, a prawidłową wysokość dodatku musi samodzielnie ustalić pracodawca po wyliczeniu stażu uprawniającego do dodatku – art. 33 ust. 1 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wydłużono nauczycielom kontraktowym okres pracy z 2 do 3 lat niezbędny do rozpoczęcia awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego (mogą ubiegać dopiero po 3 latach od nadania stopnia nauczyciela kontraktowego o stopień nauczyciela mianowanego). Nie mogę znaleźć takiego zapisu. Czy staż na stopień nauczyciela kontraktowego wydłużył się do 1 roku i 9 miesięcy zamiast obecnych 9 miesięcy? Gdzie można znaleźć te zapisy?
- Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie sposobu wypłacania wynagrodzenia nauczycielom za godziny ponadwymiarowe. Nauczycielowi, po uśrednieniu, zostało przydzielonych w arkuszu organizacyjnym szkoły 21,5 godziny tygodniowo, w tym obowiązkowych 18,35, w związku z czym realizuje 3,15 godzin ponadwymiarowych tygodniowo. Z kolei inny nauczyciel, po uśrednieniu, ma 23,5 godziny tygodniowo, w tym obowiązkowych 18,0 i realizuje 5,5 godzin ponadwymiarowych tygodniowo. Organ prowadzący polecił, by takim nauczycielom w jednym miesiącu wypłacać wynagrodzenie za przepracowane 2 godziny ponadwymiarowe (pierwszy przypadek) i za 5 godzin (drugi przypadek), a w kolejnym miesiącu za 3 godziny (pierwszy przypadek) i 6 godzin (drugi przypadek). Czy taki sposób wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe jest zgodny z przepisami? Czy jednak nauczyciele nie powinni w każdym miesiącu otrzymywać wynagrodzenie, odpowiednio za 3 i 6 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela - wychowawcę klasy 3 (zwolnienie do końca roku szkolnego) zajęcia w tej klasie z zakresu edukacji matematycznej może prowadzić Osoba wskazana poniżej: - profesor matematyki, - jednocześnie - Wiceprezes spółki prowadzącej szkołę, - niezatrudniony w szkole ( nie może być zatrudniony w szkole jako wiceprezes Spółki prowadzącej placówkę - konflikt interesów). Czy trzeba zawrzeć z nim jakąkolwiek umowę ? Czy zajęcia z podstawy programowej - edukacja matematyczna w edukacji wczesnoszkolnej - mogą być przez Niego w ramach wolontariatu? Jeśli prowadzenie tych zajęć przez opisaną Osobę w tej klasie nie jest możliwe - co powinien zrobić dyrektor szkoły postawiony przed faktem dokonanym i osobami nieznoszącymi sprzeciwu ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy terminu wypłaty odprawy emerytalnej dla pracownika samorządowego kiedy powinna zostać wypłacona czy w momencie rozwiązania stosunku pracy? Kolejne pytanie powiązane z powyższym dotyczy tej samej osoby i również terminu wypłaty nagrody jubileuszowej w związku z par. 8 ust. 8 ustawy
z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Wiem że jest zapis w w/w artykule że "nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy" , ale co w przypadku gdyby emerytura nie została przyznana??
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna wyglądać procedura wyznaczenia przez organ prowadzący nauczyciela zastępującego dyrektora w przypadku gdy dyrektor szkoły jest na kilkutygodniowym zwolnieniu lekarskim. Czy burmistrz wydaje zarządzenie i jakiej treści. W szkole nie ma zastępcy ponieważ jest to mała szkoła. W mojej sytuacji powołano pełniącego obowiązki dyrektora nauczyciela na czas zwolnienia, a dyrektorowi po 18 dniach zwolnienia wstrzymano wypłatę dodatku motywacyjnego i funkcyjnego. Dodatki te przyznano temu nauczycielowi w 1/2 wysokości.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe