Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona jest na czas nieokreślony w wygaszanym gimnazjum. Od 27.02.2017r.do 26.02.2018r. przebywa na urlopie zdrowotnym udzielonym zgodnie z art.73 KN. Nabyła prawo do urlopu z pełnego wymiaru zatrudnienia z pełnym miesięcznym wynagrodzeniem. W związku z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum od 1.09.2017r., zgodnie z art. 225 ustawy z dnia 14.12.2016r., przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, ograniczenie wymiaru zatrudnienia winno nastąpić z dniem 1.09.2017r. za zgodą nauczyciela po otrzymaniu pisemnej propozycji od dyrektora w terminie do 15.05.2017r. Zgodnie z art. 225 ust. 5 wynagrodzenie winno ulec zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Czy obniżenie wymiaru zatrudnienia od 1.09.2017r., w trakcie udzielonego wcześniej urlopu zdrowotnego może powodować obniżenie wynagrodzenia - art.73 ust.5 Karty Nauczyciela? Czy w takim przypadku nie należałoby obniżyć wymiaru zatrudnienia od 01.09.2017r. z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia do dnia 26.02.2018r. (zakończenie urlopu zdrowotnego), a obniżyć wynagrodzenie proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia dopiero od 27.02.2018r., czyli po powrocie do pracy po zakończonym urlopie zdrowotnym?
Zgodnie z art. 73 ust. 1 KN, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony i spełnieniu pozostałych warunków dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, co oznacza że nauczyciel musi być zatrudniony na pełen etat w dniu rozpoczęcia korzystania z urlopu zdrowotnego. Przepisy art. 73 ust. 2 i ust. 7 KN wymieniają przypadki, w których nauczyciel traci to prawo – w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych oraz gdy podejmie zatrudnienie. Z tego względu obniżenie wymiaru zatrudnienia już po rozpoczęciu korzystania z urlopu nie pozbawia nauczyciela prawa do tego urlopu, ponieważ takiego skutku nie określają regulacje KN. Urlop będzie kontynuowany, natomiast wysokość wynagrodzenia zasadniczego, wypłacanego podczas urlopu zdrowotnego, jest uzależniona od wymiaru zatrudnienia nauczyciela w miesiącu, za który przysługuje pensja, zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 30 ust. 2 KN. W związku z tym jeśli nauczyciel zgodzi się na ograniczenie wymiaru zatrudnienia, od dnia 1 września 2017 r. będzie otrzymywał niższe wynagrodzenie zasadnicze podczas urlopu. Przepis art. 225 ust. 5 PWuPO wprost stanowi, że obniżeniu wymiaru zatrudnienia, które jest dokonywane z początkiem roku szkolnego, towarzyszy proporcjonalne obniżenie wynagrodzenia i dyrektor nie jest uprawniony do przyznania płacy za cały etat do dnia zakończenia urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniamy nauczyciela , który ma zawieszone świadczenie kompensacyjne jesteśmy drugim miejscem pracy - nasze pytanie brzmi w jakiej wysokości należy się wypłacać wysługę
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od roku 2017/18 klasy II i III gimnazjum zostały włączone do szkoły podstawowej. Dyrektorowi gimnazjum z końcem br. szkolnego kończy się kadencja. Nie ma dla niego godzin dydaktycznych na etacie nauczycielskim w szkole podstawowej, ani też w innej szkole podstawowej w gminie (wszystkie szkoły będą funkcjonować jako podstawowe, a oddziałami gimnazjalnymi). Dotychczasowy wicedyrektor gimnazjum zostanie wicedyrektorem w szkole podstawowej. Czy dyrektor może odejść z art.20 KN?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przeniesiony od 01.09.2014 r. w stan nieczynny nabywa w grudniu 2014 r. prawo do nagrody jubileuszowej, czy powinien mieć wypłaconą nagrodę jubileuszową, ponieważ w art. 20 pkt. 6 KN jest zapis, że zachowuje prawo do innych świadczeń pracowniczych? Druga kwestia, nauczyciel przeniesiony od 01.09.2014 r. w stan nieczynny nabywa w grudniu 2014 r. prawo do nagrody jubileuszowej i będzie równocześnie zatrudniony zgodnie z art. 20 pkt.8 KN , jak w takiej sytuacji powinna być wypłacona nagroda jubileuszowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na 9/18 etatu od 01.02.2012 r. otrzymał dodatkowo 6 godzin (co dało w sumie 15/18 etatu) za nauczycielkę przebywającą na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, która obecnie jest w ciąży (termin porodu przypada na lipiec 2012 r.). Czy przydzielone godziny przysługują tylko na okres roku szkolnego i na czas wakacji wracamy do 9/18 etatu (i za tyle jej płacimy), czy w czasie wakacji płacimy za 15/18 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1) Nauczyciel otrzymał propozycję pracy w innej szkole – 4 godziny, dyrektor tamtej placówki ze względu na pandemię poprosił o ksero badań okresowych tego pracownika z naszej szkoły. Czy jest to zgodne z prawem? Na tym zaświadczeniu jest nazwa naszej placówki i to my pokryliśmy koszty badań, poza tym jest to pierwsze zatrudnienie w innej szkole (ale to samo stanowisko), czy nie powinno być badań wstępnych? Czy można w ten sposób bazować na innych placówkach? 2) Czy nauczyciel, który przebywa na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni, ma obowiązek wykonania badań kontrolnych, czy przepisy te zmieniły się i wydłużyły ten okres do 180 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe