Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka złożyła wniosek o przeniesienie w stan nieczynny od 1.09.2014r. do 28.02.2015r. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek zatrudnienia tej nauczycielki na zastępstwo za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim, a potem uzupełniającym do 19.11.2014r.? Obie nauczycielki mają takie same kwalifikacje.
Karta Nauczycielska przewiduje możliwość przywrócenia do pracy nauczyciela przebywającego w stanie nieczynnym oraz dodatkowego zatrudnienia go.
Pierwszy przypadek (art. 20 ust. 7 KN) - obowiązkowe przywrócenie do pracy - dotyczy nauczycieli, dla których powstanie możliwość podjęcia pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa. Najczęściej są to sytuacje, gdy po zakończeniu rekrutacji pozostają "wolne" godziny (w pełnym wymiarze), które mógłby ten nauczyciel otrzymać zgodnie z kwalifikacjami. Przypadek ten nie będzie miał zastosowania, jeżeli nauczyciel był zatrudniony na czas nieokreślony, ponieważ godziny można przydzielić jedynie na czas zastępstwa, a przywrócenie musiałoby nastąpić na czas nieokreślony. Jeżeli nauczyciel był zatrudniony na czas określony, a okres zastępstwa pokryje się z okresem trwania tej umowy, wówczas należy go przywrócić do pracy.
Drugi przypadek (art. 20 ust. 8 KN) - dodatkowe zatrudnienie na czas określony, nie dłużej niż na okres stanu nieczynnego - dotyczy sytuacji, gdy zajdzie konieczność realizacji programu nauczania, a brak nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami jest tylko czasowy (nie gwarantuje zatrudnienia na czas nieokreślony lub do końca umowy o pracę). W tym przypadku można (ale nie trzeba) zatrudnić nauczyciela przebywającego w stanie nieczynnym na jego wniosek lub zaproponować mu takie zatrudnienie. Jeżeli nauczyciel był zatrudniony na czas nieokreślony lub okres jego umowy o pracę był dłuższy niż do końca trwania stanu nieczynnego, można zastosować to rozwiązanie. Można też godziny rozdysponować wśród innych nauczycieli lub zatrudnić nowego nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielce i sprzątaczce w szkole za przepracowanie 45 lat pracy przysługuje nagroda jubileuszowa ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w razie nieobecności nauczyciela na swoich zajęciach można połączyć tę klasę z inną klasą u innego nauczyciela lub z zajęciami rewalidacyjnymi czy nauczaniem indywidualnym na terenie szkoły? Jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o pomoc w rozwiązaniu następującej sprawy. Szkoła zatrudnia nauczyciela religii na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Dyrektor szkoły widzi konieczność zmniejszenia wymiaru zatrudnienia do 0,5 etatu. W chwili obecnej, tj. po 31 maja w szkołach feryjnych upłynął już okres wypowiedzenia stosunku pracy. Czy dopuszczalną jest forma zawarcia porozumienia z nauczycielem, w którym określone będą nowe warunki zatrudnienia oraz okres ich obowiązywania, tj. 0,5 etatu na nowy rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole prowadzonej przez osobę prawną zatrudnienie na okres próbny z Kodeksu Pracy nauczyciela, który mógłby rozpocząć staż na kolejny stopień awansu, uniemożliwia mu rozpoczęcie stażu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- w nawiązaniu do poprzedniego zapytania nie rozumiem następującego zapisu cyt. Jeżeli będzie chciała dalej pracować na 1/2 etatu, to wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia (7 tygodni) przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy (1 - 0,5 = 0,5), w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy - 7 : 0,5 = 14 tygodni (do 11.06.2019).
całość odpowiedzi
Na podstawie art. 1821f kodeksu pracy, w przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do 64 tygodni w przypadku nauczycielki opisanej w pytaniu. Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.
Skoro nauczycielka ma przyznany urlop rodzicielski do 05.03.2019 r., a chciałaby od grudnia łączyć go z pracą, należy obliczyć ilość tygodni, np. 14 tygodni licząc od 28.11.2018 r. i pomnożyć przez 1/2 etatu, co daje 7 tygodni wydłużonego urlopu.
Część urlopu rodzicielskiego, o którą urlop został proporcjonalnie wydłużony, wydłuża część urlopu rodzicielskiego, podczas której pracownik łączył korzystanie z urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. We wniosku, o łączenie urlopu z wykonywaniem pracy, pracownik określa sposób wykorzystania części urlopu rodzicielskiego, o którą urlop zostanie proporcjonalnie wydłużony (te 7 tygodni). Jeżeli podczas 7 tygodni wydłużonego urlopu nauczycielka nie będzie wykonywała pracy, to po prostu przebywa wtedy na urlopie rodzicielskim (do 23.04.2019). Jeżeli będzie chciała dalej pracować na 1/2 etatu, to wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia (7 tygodni) przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy (1 - 0,5 = 0,5), w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy - 7 : 0,5 = 14 tygodni (do 11.06.2019).
Zgodnie z art. 1821e § 1 KP, pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Po złożeniu przez nauczycielkę wniosku o łączenie urlopu z pracą, zmiany należy dokonać angażem, a dalszego urlopu udzielić na 1/2 etatu.
Po zakończonym urlopie rodzicielskim należy udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 42 dni w taki sposób, aby nie nakładał się na okres wakacji, które będą nowym urlopem za 2019 rok (urlop uzupełniający można udzielać w częściach w porozumieniu z nauczycielem).
Pracownik po łączonym urlopie praca na 1/2 etatu + urlop rodzicielski chciałby wrócić do pracy na całym etacie. Proszę o dokładniejsze wytłumaczenie powyższego zapytania.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe