Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka została zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim. Dzisiaj oświadczyła, że będąc w ciąży, skorzysta ze zwolnienia lekarskiego do czasu porodu. Czy w takim wypadku można zatrudnić kolejnego nauczyciela na zastępstwo, jak powinna być zredagowana umowa oraz do kiedy powinnam zatrudniać obecnie pracującą na zastępstwie - już nieobecną, nauczycielkę.
Jeżeli obecnie zastępująca nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim nie można jej wypowiedzieć umowy o pracę. W opisanym przypadku można zatrudnić kolejnego nauczyciela na zastępstwo za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim - taka sama umowa na zastępstwo, jak w przypadku pierwszej nauczycielki.
Okres trwania umowy o pracę nauczycielki obecnie zatrudnionej na zastępstwo zależy od treści umowy, tj. jeżeli w umowie została podana data końcowa - do tej daty; jeżeli okres zawarcia umowy został określony jako np. "czas nieobecności w pracy zastępowanej nauczycielki" albo "czas przebywania na uropie macierzyńskim" - do dnia zakończenia urlopu.
Umowa na zastępstwo nie podlega przedłużeniu do dnia porodu, tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłej umowy na czas określony - art. 177 § 31 kodeksu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można nauczycielowi włączyć do etatu zajęcia prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Np. Nauczyciel uczący geografii, mający w przydziale 17/18 godzin otrzymałby 1/18 w ramach ppp do etatu. Nauczyciel ma ukończoną geografię, filologię polską i oligofrenopedagogikę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozliczyć godziny dydaktyczne w tygodniu, w którym wypada święto? Nauczyciel przedszkolny ma ułożony plan pracy tak, że codziennie pracuje inną liczbę godzin (4,4,5,6,6) święto wypada np. w dzień gdy ma 4 h. Czy powinno się przeliczyć godziny przepracowane i robić zmianę w planie tak, by w tym tygodniu wypracował 20 h,czy w skali np. miesiąca, roku liczba godzin do wypracowania się rozlicza? Czy godziny przepracowane ponad są płatne a nieprzepracowane należy odpracować? Jest do tego podstawa prawna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W 2014 r. ukończyłam kurs kwalifikacyjny oligofrenopedagogika. W tym roku w mojej szkole będą organizowane studia podyplomowe oligifrenopedagogika. Czy jest sens abym podejmowała takie studia?
- Spotkałam się ze stanowiskiem ZUS, że dyrektor szkoły (publicznej, z obniżonym pensum, zatrudniony na stanowisku nauczyciela), aby uzyskać prawo do emerytury z KN art.88 (25 lat pracy w tym 20 w szkolnictwie specjalnym wypracowane do 2008 roku) musi realizować pensum w wymiarze 1/2 etatu czyli 9 godzin. Proszę o wyjaśnienie, czy opinia ZUS jest zgodna z przepisami.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie złożył wniosek o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron z dniem 31 sierpnia 2022 r. w związku z możliwością przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Jaka powinna być wpisana podstawa rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy? Nauczyciel nie przedstawił jeszcze decyzji o przyznaniu świadczenia kompensacyjnego. Kiedy należy wypłacić nauczycielowi odprawę emerytalną w związku z przejściem na świadczenie kompensacyjne w dniu rozwiązania stosunku pracy czy po przedstawieniu decyzji o świadczeniu kompensacyjnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe