Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka została zatrudniona na umowę na czas nieokreślony do ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim na 10/18 godzin tygodniowo. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej jaką należy wpisać na świadectwie pracy w przypadku: - śmierci dziecka - braku zgody rodzica na przedłużenie nauki dziecku
Śmierć dziecka, ani brak zgody rodzica na przedłużenie nauki dziecku nie skutkują rozwiązaniem stosunku pracy nauczyciela, któremu przydzielono godziny pracy z takim dzieckiem. W związku z tym treść świadectwa pracy jest uzależniona od zastosowanego w danym przypadku sposobu rozwiązania stosunku pracy z inicjatywy co najmniej jednej ze stron. W razie rozwiązania umowy w trybie porozumienia stron (czyli za zgodą nauczyciela), w samorządowej jednostce oświatowej w świadectwie pracy należy wpisać jako podstawę prawną art. 27 ust. 3 w zw. z art. 24 ust. 1 KN, zaś w placówce niesamorządowej – art. 30 § 1 pkt 1 KP. Jeśli nauczyciel otrzymał wypowiedzenie, w jednostce samorządowej należy podać art. 27 ust. 1 KN, zaś w placówce niesamorządowej – art. 30 § 1 pkt 2 KP w zw. z art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2016 r. poz. 1474).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli nauczyciel przedszkola (placówka nieferyjna) pracował w niedzielę, to czy należy mu się dzień wolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dyplomowana jest zatrudniona na czas nieokreślony, na podstawie mianowania w pełnym wymiarze godzin w bibliotece szkolnej. Zgodnie z założeniami do opracowania arkusza organizacji pracy szkoły na rok szkolny 2015/2016 nauczycielka nie może być zatrudniona od września w pełnym wymiarze (przysługuje on w szkołach liczących co najmniej 550 uczniów). Dyrektor szkoły zaproponował jej 15 godzin dydaktycznych ( 0,5 etatu ) jako nauczycielowi bibliotekarzowi oraz 13 godzin dydaktycznych ( 0,5 etatu) jako wychowawcy świetlicy, co ogółem stanowi 1 etat. Nauczycielka odmówiła przyjęcia nowych warunków zatrudnienia. Co w tej sytuacji powinien zrobić dyrektor? Czy powinna zostać zwolniona na podstawie art. 20 KN ? Czy przysługuje jej z tego tytułu odprawa pieniężna? Nadmieniam jednocześnie, że nauczycielka nabyła już uprawnienia emerytalne na tzw. ,, starych zasadach”.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który uzyskał uprawnienie emerytalne, przeszedł na emeryturę i ponownie podjął pracę w innej szkole (dodam, że to szkoła stowarzyszeniowa) powinien być objęty funduszem socjalnym w placówce,w której pracował poprzednio czy też w chwili obecnej powinien korzystać z funduszu w szkole, w której jest zatrudniony? (emeryturę otrzymuje ze szkoły A, a podjął pracę w szkole B i nie jest to ani zlecenie ani umowa o dzieło tylko normalna umowa o pracę w pełnym wymiarze)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel uzyskał stopień awansu nauczyciela mianowanego w 2010 r. Poprzedni dyrektor mimo spełnienia wszystkich warunków przez nauczyciela nie poinformował go o przekształceniu umowy z umowy na czas nieokreślony w umowę przez mianowanie. Obecnie chcę dokończyć procedurę i poinformować nauczyciela o przekształceniu umowy w umowę przez mianowanie. Pytanie dotyczy jaką datę( od kiedy) wpisać nauczycielowi, iż jego umowa uległa przekształceniu w umowę przez mianowanie. Z datą uzyskania awansu nauczyciela mianowanego( 2010 r) czy z datą wydania potwierdzenia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany od lutego 2020 r. do 21.11.2020 r. ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz orzecznik ZUS wydał decyzję, że nauczyciel jest całkowicie niezdolny do pracy i nie ma podstaw do dalszego świadczenia rehabilitacyjnego, tylko do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy to dyrektor rozwiązuje z tym nauczycielem umowę o pracę (jeśli tak, to jaka podstawa prawna?), czy nauczyciel powinien wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na rentę? Czy należy się odprawa rentowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe