Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielowi powierzono stanowisko Kierownika szkolenia praktycznego. Z tytułu pełnionej funkcji otrzymuje dodatek funkcyjny oraz zniżkę godzin dydaktycznych. Zgodnie z zakresem obowiązków jest odpowiedzialny za "Organizowanie i nadzór nad przebiegiem egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie..." Egzaminy "zawodowe" odbywają się w godz. 7.00 - 19.00 oraz w soboty i niedziele, czyli poza normatywnymi godzinami pracy. Zgodnie § 10 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy: Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową. Pytanie: Czy ww. zasada obowiązywać będzie w powyżej opisanym przykładzie kierownika szkolenia praktycznego, jeśli jego obecność w pracy wynika z pełnionej funkcji, ma charakter nadzorczy i nie są to zajęcia dydaktyczne?
Zadania związane z organizacją i nadzorowaniem egzaminu nie są traktowane jako zadania dydaktyczne, natomiast należy ten czas pracy rozpatrywać w kategoriach godzin nadliczbowych, gdy kierownik szkolenia praktycznego realizuje je w szóstym i siódmym dniu pracy w tygodniu. Zgodnie z art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. w zw. z art. 1514 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z tym, że kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy. Kierownik szkolenia praktycznego nie zarządza w imieniu pracodawcy zakładem pracy (art. 128 § 2 pkt 2 KP), ani nie jest kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej w szkole. W związku z tym uprawnienia związane z pracą w godzinach nadliczbowych nabywa jak każdy inny pracownik. Na podstawie art. 1513 KP pracownikowi, który ze względu na potrzeby pracodawcy wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (w szóstym dniu pracy – w sobotę), przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego (do końca roku szkolnego), w terminie z nim uzgodnionym. Jeżeli dzień wolny nie zostanie udzielony, za każdą godzinę pracy w sobotę przysługuje wynagrodzenie z dodatkiem wynoszącym 50% (art. 80, art. 1511 § 1 pkt 2 KP). Z kolei za pracę w niedzielę przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi w tygodniu odbywania egzaminu, a gdy będzie to niemożliwe - do końca okresu rozliczeniowego (do końca roku szkolnego); gdy w tym terminie nie zostanie udzielony dzień wolny – należy wypłacić wynagrodzenie za każdą godzinę pracy z dodatkiem wynoszącym 100% (art. 15111 § 1 pkt 1 i § 2, art. 1511 § 1 pkt 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy urlop uzupełniający, po zakończeniu zwolnienia lekarskiego, można wykorzystać w dowolnym terminie? Czy też należy wykorzystać go na początku roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź od kiedy obowiązywać ma ujednolicone pensum nauczycieli specjalistów w szkołach? Na podstawie jakich przepisów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób powołać nauczyciela zastępującego dyrektora szkoły przy braku wicedyrektora np. społeczny wicedyrektor? Czy to jest prawnie możliwe, czy Rada Pedagogiczna powinna wyrazić opinię (sp. tajny czy zwykły)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obie sprawy dotyczą wpisu na świadectwie pracy: Dnia 6.04.2017 nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.08.2017 r. za porozumieniem stron. Czy w świadectwie pracy w pkt. 3 stosunek pracy ustał w wyniku a) rozwiązania należy wpisać „rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika za porozumieniem stron art. 23 ust.1 pkt.1 oraz ust. 4 pkt.1 KN. Dnia 19.05.2017 r. nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.08.2017 r. Czy w świadectwie pracy w pkt. 3 stosunek pracy ustał w wyniku a) rozwiązania należy wpisać „rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika art. 23 ust.1 pkt.1 KN. Proszę o potwierdzenie poprawności zapisów lub o sprostowanie jeśli są niewłaściwe.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej i wzoru informacji o graniczeniu wymiaru zatrudnienia dla nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego na podstawie mianowania. Od przyszłego roku: 16/18 etatu.Proszę również o podanie całej procedury dla tego przypadku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe