Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nie mieścimy się od przyszłego roku szkolnego w budynku naszej szkoły podstawowej. Czy można przenieść czasowo(na ok. 4 lata) klasy VII, VIII do budynku innej szkoły podstawowej oddalonej o ok. 1 km? Jakie są obwarowania prawne?
Działalność publicznej szkoły pod innym adresem, niż ten zamieszczony w akcie założycielskim, jest nielegalna, na co zwrócił uwagę NSA w uzasadnieniu wyroku z dnia 18 marca 2014 r., I OSK 3045/13, http://orzeczenia.nsa.gov.pl. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie procedury przekształcenia szkoły, o której mowa w art. 89 ust. 9 w zw. z ust. 1 – 5 PO.
Organ prowadzący powinien:
1) w przypadku szkoły samorządowej - przygotować projekt uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia szkoły i przedstawić do zaopiniowania przez związki zawodowe pod kątem jej wpływu na sprawy związane z zatrudnieniem pracowników (art. 19 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz. U. z 2015 r. poz. 1881 z późn. zm.; uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 listopada 2010 r., I OPS 2/10, http://orzeczenia.nsa.gov.pl);
2) podjąć uchwałę o zamiarze przekształcenia szkoły poprzez zmianę dotychczasowego na dodatkowy nowy adres oraz sporządzić jej uzasadnienie;
3) co najmniej na 6 miesięcy przed terminem przekształcenia zawiadomić o zamiarze przekształcenia szkoły: rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego;
4) uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty;
5) podjąć uchwałę w sprawie dodania nowej siedziby szkoły. Ponadto w razie potrzeby powinno nastąpić dokonanie zmiany sieci szkół (art. 32 p.o.) i aktu założycielskiego szkoły przez dodanie nowego adresu szkoły (art. 88 ust. 1 p.o.), aby wszystkie uchwały organu prowadzącego były ze sobą zgodne (wyrok NSA z 28.01.2013 r., I OSK 2303/13). Na końcu, po podjęciu wszystkich uchwał nastąpi zmiana statutu szkoły odnośnie siedziby części oddziałów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Rodzic złożył pismo o nauczanie domowe, co powinien zrobić dyrektor?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy na każdą wycieczkę , wyjście poza teren szkoły ( zwiedzanie miasta, wyjście na lekcję muzealna, wyjście do muzeum, grę miejską) muszę wypisywać kartę wycieczki? Czy jeśli nauczyciel wychodzi i przeprowadza grę miejską w terenie przez 4 godziny dydaktyczne, a ma ich z tą grupą w planie tylko 2, czy muszę mu zapłacić nadgodziny, czy jest to traktowane jako wycieczka?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniałam nauczyciela w okresie od 11 września 2023 r. do 13 października 2023 r. na stanowisku doradcy zawodowego. Omyłkowo zostało mu błędnie przypisane pensum – 18 zamiast 22. W związku z powyższym nauczycielowi wypłacono wyższe wynagrodzenie niż powinien otrzymać. Po wykryciu pomyłki nauczyciel wyraził zgodę na zwrot nadpłaconych środków. Jak powinno wyglądać od strony formalnej poprawienie powyższego błędu? Jak powinien brzmieć zapis, z którego jasno będzie wynikać, że nauczyciel we wskazanym okresie był zatrudniony i wynagradzany zgodnie z pensum 22 jako doradca zawodowy w szkole podstawowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń I klasy technikum otrzymał ocenę niedostateczną z przedmiotu, którego wszystkie godziny zostały zrealizowane w I SEMESTRZE. Jest to ocena roczna. Czy uczeń może zdawać egzamin poprawkowy w lutym, czy powinien czekać do sierpnia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o przykładowe przemówienie w związku z promocją książki o danej miejscowości.m.in.dotyczy historii szkoły ( ok. 100 lat) i innych instytucji funkcjonujących w tej miejscowości, oraz plan takiej uroczystości.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe