Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Obie treści pytania dotyczą ZFŚS. 1. Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie bezpłatnym od.1.09.2016 do 30.06.2017 należą się świadczenia z ZFŚS? Dodam, iż nauczyciel w trakcie urlopu pracuje w innej szkole w innym mieście; 2. Czy pracownikowi administracji przebywającemu na urlopie wychowawczym w okresie 16.09.2016 r. - 15.08.2019 r. należą się świadczenia z ZFŚS? Dodam, iż pracownik w trakcie urlopu wychowawczego pracuje w innej instytucji publicznej w innej gminie. Czy istnieją jakieś przepisy (wyroki) które interpretują ww. sytuacje.
Przepisy prawa nie określają szczegółów, o których mowa w pytaniu, odsyłają natomiast do szkolnego regulaminu ZFŚS. Jedynym kryterium przyznawania świadczeń jest sytuacja finansowo-rodzinna uprawnionego.Na ten temat pisaliśmy wielokrotnie nawet w marcu br., październiku, listopadzie.Należy podkreślić, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Istotą przyznawania świadczeń jest bieżąca pomoc pracownikowi, o którym wiadomo, że takiej pomocy potrzebuje. Ważną rzeczą tu jest oświadczenie o dochodach. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej powinien szczegółowo określać regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Ustawa określa zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zasady gospodarowania środkami, przeznaczonego na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu. Użyte w ustawie określenie: osoby uprawnione do korzystania z funduszu oznacza pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów – byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ze zm.), w szczególności art. 8; 2. Ustawa z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych, (ze zm.) w szczególności art. 27.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona przez mianowanie realizuje 19 godzin kształcenia zintegrowanego oraz 6 godzin rewalidacji , 1 godzinę zajęć korekcyjno kompensacyjnych- razem 26 godzin. Jest objęta ochroną związkową do 2018r. Czy w świetle ustawy o związkach zawodowych ochrona warunków pracy i płacy obejmuje te 26 godzin i tyle musi mieć cały czas, czy tylko należy zapewnić jej etat? Czy skorzystanie z możliwości oddania 3 godzin wf innemu nauczycielowi powoduje, że jej etat podstawowy zmniejszy się do 16 godzin (plus 7 godz. rew. i z.kk) i jest możliwe w czasie ochrony? Jako dyrektor uważam, że powinna mieć ochronę na 26 godzin i bez możliwości odebrania wychowania fizycznego. Czy mam rację?
- Nauczycielka z dniem 01.09.2016 odchodzi na świadczenie kompensacyjne, prawo do emerytury nabędzie w lutym 2017 roku. Na dzień 9.02.2017 nabywa praw do nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy. Czy nagrodę wypłacamy na dzień 31.08 czy w lutym? Jeżeli nagroda w tym przypadku nie przysługuje to proszę o podstawę prawną i wyjaśnienie dlaczego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w poprawnym wyliczeniu pensum dla nauczyciela z etatów o różnym tygodniowym wymiarze godzin. Nauczyciel realizuje: 20 godzin dydaktycznych (20/18) oraz 2/26 świetlicy szkolnej. Jak obliczyć jego pensum i godziny ponadwymiarowe? Proszę wskazać podstawę prawną, jeżeli brak jest umocowania w postaci uchwały rady gminy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośba o pomoc w utworzeniu dokumentu - decyzji administracyjnej dyrektora szkoły dot. wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka publicznej szkoły podstawowej prowadzi zdalnie zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze u ucznia (upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim). Zajęcia te są w ramach godzin ponadwymiarowych, czy należy tej nauczycielce wypłacić dodatek za warunki pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe