Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 1.09.2011 Uchwałą Rady Gminy powołano Zespół Szkół, w skład którego wejdzie kierowane przeze mnie gimnazjum. W związku z tym mam pytanie - czy pracownicy mojej szkoły(nauczyciele oraz obsługa) winni otrzymać do końca maja informację o zmianie pracodawcy czy też aneks do umowy? Jakie informacje powinien zawierać taki dokument?
USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ze zm.
Art. 62. 1. Organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej.
(...)
2. Dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły lub placówki w rozumieniu ustawy.
KODEKS PRACY - Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. ze zm.
Art. 29
§ 1. Umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:
1) rodzaj pracy,
2) miejsce wykonywania pracy,
3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
4) wymiar czasu pracy,
5) termin rozpoczęcia pracy.
§ 2. Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
§ 3. Pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:
1) obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
2) częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
3) wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
5) układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty,
a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy – dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
§ 31. Poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1–4, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.
§ 32. Pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1–4, o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy, a także o zmianie układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy.
§ 33. Poinformowanie pracownika o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1–4, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.
§ 4. Zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej.
§ 5. Przepisy § 1–4 stosuje się odpowiednio do stosunków pracy nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę.
Zmiany treści umowy z pracownikami powinny dotyczyć tej części, która stała się nieaktualna na skutek utworzenia zespołu szkół, a dokument może przyjąć formę aneksu lub pisma informującego o zakresie zmiany.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej rozpoczyna awans zawodowy, pragnie również poszerzyć swoje kwalifikacje poprzez studia podyplomowe z zakresu biologii. Czy po ukończonych studiach podyplomowych będzie mógł uczyć tego przedmiotu w szkole podstawowej, jeśli ukończył studia magisterskie z zakresu pedagogiki opiekuńczej i studia podyplomowe z edukacji wczesnoszkolnej?
- Co ma zrobić dyrektor szkoły kiedy na czas nie zatwierdził sprawozdania z planu rozwoju zawodowego nauczyciela, przez co nauczyciel nie miał możliwości awansu na kolejny stopień i teraz kończy się nauczycielowi umowa o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może w zastępstwie pełnić wychowawstwo za nauczyciela, który jest na L-4. Czy może mieć płacony dodatek funkcyjny dla wychowawcy, jeśli rada pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała i jeśli uchwała OP przewiduje, że w przypadku zbiegu uprawnień do dwóch funkcji takie dwa dodatki przysługują. Natomiast w innym punkcie uchwały OP czytamy dodatki dla dyrektora przyznaje - burmistrz, czy jest to tożsame, gdy burmistrz zatwierdzi aneks do arkusza oranizacyjnego. Czy tżeba mieć od OP iine pismo, jesli tak to jakie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o określenie z jakiego pensum godzin jest opłacony nauczyciel technikum uczący przedmiotów zawodowych określonych w siatce godzin jako przedmioty praktyczne. W przepisach wymieniany jest tylko nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz nauczyciel praktycznej nauki zawodu. Natomiast nie znalazłam takiego określenia, jak "nauczyciel praktycznych przedmiotów zawodowych", realizacja godzin odbywa się w systemie klasowym.
- Od września będę prowadzić publiczną szkołę podstawową zatrudniając na podstawie kodeksu pracy. Mam pytanie dotyczące zatrudniania specjalistów w szkole do 100 osób. Czy w każdej placówce należy zatrudnić wszystkich wskazanych w rozporządzeniu specjalistów czyli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów oraz terapeutów pedagogicznych? Czy tylko jeżeli zatrudnienie niektórych specjalistów będzie wynikało z potrzeb wewnętrznych szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe