Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o określenie z jakiego pensum godzin jest opłacony nauczyciel technikum uczący przedmiotów zawodowych określonych w siatce godzin jako przedmioty praktyczne. W przepisach wymieniany jest tylko nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz nauczyciel praktycznej nauki zawodu. Natomiast nie znalazłam takiego określenia, jak "nauczyciel praktycznych przedmiotów zawodowych", realizacja godzin odbywa się w systemie klasowym.
Od dnia 1 września 2019 r. nauczyciel przedmiotu praktycznego będzie realizował pensum 20 – godzinne. Wynika to z tego, że przepisy art. 42 ust. 3 lp. 3 i 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.) będą stanowiły, że obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe wynosi 18 godzin, a nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych – 20 godzin. W uzasadnieniu projektu ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2245), która nowelizuje art. 42 ust. 3 lp. 3 i 5 KN, podkreślono, że w dotychczasowym stanie prawnym na skutek niejasności przepisów część nauczycieli prowadzących kształcenie zawodowe praktyczne w pracowniach szkolnych ma pensum 18 godzin, a nauczyciele prowadzący kształcenie zawodowe praktyczne w warsztatach szkolnych mają pensum 22 godziny. Od nowego roku szkolnego nauczyciele prowadzący zajęcia z praktycznej nauki zawodu w systemie klasowym nie będą już realizowali pensum 18 - godzinnego, ponieważ nie będą zajmowali stanowisk nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dotyczy zasiłku kompensacyjnego dla nauczyciela. Czy nauczyciel zwolniony z art. 20 KN może przejść na zasiłek kompensacyjny mając 55 lat- 30 lat stażu pracy w tym 20 przy tablicy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej do naliczenia wynagrodzenia dla nauczycieli i pracowników administracji za 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 14.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany z 6 letnim stażem pracy, który ma ukończone studia mgr z przygotowaniem pedagogicznym na kierunku filologia polska oraz kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki opiekuńczo wychowawczej ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć pedagoga szkolnego w gimnazjum ogólnodostępnym.
Jak należy naliczyć wynagrodzenie dla danego nauczyciela jeśli uczy 13 godz. języka polskiego i ma 5 godzin zajęć pedagoga.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, czy z dniem 1 września 2020 r. można zatrudniać na stanowisko nauczyciela osoby, które mają mgr np. z technologii żywienia a studnia podyplomowe z chemii na stanowisko nauczyciela chemii? proszę o informację, ponieważ przepisy miały się zmienić, że na stanowisko nauczyciela można zatrudnić tylko osoby, które mają ukończone studia mgr z danego przedmiotu od kiedy mają wejść nowe przepisy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, jestem dyrektorem szkoły Gimnazjum w Warnicach i wynikł duży problem z którym nie umiem sobie poradzić. W pierwszej połowie maja czekałam na decyzje wójta w sprawie arkusza organizacyjnego, ponieważ wiązało się to z przydziałem dodatkowych godzin w tym w-f. W tym samym czasie uprzedziłam nauczycielkę ( mianowana niepełnie zatrudniona 17/18 etatu) o możliwości dalszego zmniejszenia godzin, ponieważ zmniejsza nam się liczba oddziałów. Nauczycielka przyjęła to normalnie zdając sobie sprawę z tej sytuacji. W zwiąku z dużymi uroczystościami szkoły pismo i dalsza rozmowa przełożona została na 24 maja i w tym czasie nauczycielka poszła na zwolnienie. Pismo o zmniejszeniu godzin otrzymała pocztą. Odpowiedź zwrotną od w/w nauczycielki otrzymałam 7.czerwca, w którym nie zgadza się z tą decyzją, napomknęła, że chce skorzystać z przeniesienia w stan nieczynny, ale nie jest jeszcze pewna. Ja nauczycielki nie miałam zamiaru zwolnić, ale nie mam więcej godzin. nauczycielka żąda ode mnie pisma o wypowiedzeniu a 31 maj już minął. Nie mogłam dać wcześniej wypowiedzenia bo nie znałam późniejszej decyzji nauczycielki. I co dalej, jak można wybrnąć z tej patowej sytuacji.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe