Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 25.04.2012 r. do 8.05.2012 r. nauczyciele wraz uczniami kl. IV-VI przebywali na zielonej szkole. Czy za ten czas należą się nauczycielom dni wolne? W zielonej szkole uczestniczyli uczniowie z sąsiedniej szkoły, czy wpisuje się im nieobecność? Dziękuję.
Zielona szkoła, zgodnie z przepisami oświatowymi, jest jedną z form krajoznawstwa i turystyki. Zajęcia organizowane w ramach zielonej szkoły są obowiązkowe o tyle, o ile regulamin imprezy tak stanowi.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki:
§ 4. Organizowanie krajoznawstwa i turystyki odbywa się w następujących formach:
1) wycieczki przedmiotowe - inicjowane i realizowane przez nauczycieli w celu uzupełnienia obowiązującego programu nauczania, w ramach danego przedmiotu lub przedmiotów pokrewnych,
2) wycieczki krajoznawczo-turystyczne, w których udział nie wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych
- zwane dalej "wycieczkami",
3) imprezy krajoznawczo-turystyczne, takie jak: biwaki, konkursy, turnieje,
4) imprezy turystyki kwalifikowanej i obozy wędrowne, w których udział wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych, w tym posługiwania się specjalistycznym sprzętem,
5) imprezy wyjazdowe - związane z realizacją programu nauczania, takie jak: zielone szkoły, szkoły zimowe, szkoły ekologiczne - zwane dalej "imprezami".
Co do czasu pracy nauczycieli, to wycieczki szkolne powinno się organizować w miarę możliwości od poniedziałku do piątku. W przypadku zielonej szkoły jest to niemożliwe, więc za każdy dzień wolny (sobota, niedziela) należy się nauczycielowi inny dzień wolny. Jeżeli nie ma teakiej możliwości, bo np. zakłóciłoby to zbytnio pracę szkoły (ciągłość procesu dydaktycznego), wówczas można nauczycielom za te dni zapłacić, jak za nadgodziny.
art. 42c ust. 3 Karty Nauczyciela:
Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jakiej podstawie można udzielić urlopu bezpłatnego wicedyrektorowi szkoły? Czy można to zrobić na podstawie Kodeksu Pracy czy trzeba udzielić go na podstawie Karty Nauczyciela a jeśli tak to na jakiej podstawie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy utworzenie nowego zawodu Technik energetyk w technikum na rok szkolny 2019/2020 wymaga opinii Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia czy wystarczy opinia Powiatowej Rady Zatrudnienia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy oceny pracy nauczyciela przywróconego do pracy wyrokiem sądu. W/w nauczyciel został zwolniony z pracy z dniem 01.09.2010. W dniu przywrócenia do pracy( kwiecień 2011) złożył podanie o ocenę swojej pracy. Ostatnia ocena 2006 r. Jaki okres mam brać pod uwagę przy ocenie jego pracy zawodowej?.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel na urlopie zdrowotnym może podjąć pracę niepedagogiczną?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W szkole przy zakładzie poprawczym mamy sześciodniowy tydzień pracy. Nauczyciele pracują pięć dni w tygodniu i mają różne dni wolne w tygodniu. Czy istnieje rekompensata dla nauczyciela z tytułu, gdy w dzień wolny od pracy przypada święto państwowe?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe