Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 5 września 2011 roku jeden z moich nauczycieli ma ciągłość zwolnień lekarskich. Są to zwolnienia od lekarza psychiatry. Proszę powiedzieć mi, czy są jakieś przeciwwskazania do dalszej pracy tego nauczyciele w mojej szkole w związku z leczeniem u psychiatry. I jeszcze jedno pytanie dotyczące tego samego przypadku. Czy jeżeli ten nauczyciel będzie chciał roczny urlop dla poratowania zdrowia, to czy musi chociaż na jeden dzień wrócić do pracy? Kiedy powinien napisać do mnie pismo z prośbą o urlop zdrowotny? Wiem że może chorować do 8 marca 2012, bo wtedy mijają 182 dni chorobowego.
1 pytanie
Skoro nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim, oznacza to, że są przeciwwskazania do wykonywania pracy. Nie stanowi to jednak podstawy do tego, aby z nauczycielem takim rozwiązać np. stosunek pracy. Może przebywać na zwolnieniu 182 dni, a nawet dłużej.
Jeżeli jest zatrudniony przez mianowanie:
Art. 23. 1 Karty Nauczyciela:
Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:
1) na wniosek nauczyciela;
2) w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia;
Jeżeli jest zatrudniony na podst. umowy na czas nieokreślony:
Art. 27. 2 Karty Nauczyciela:
Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony może nastąpić w każdym czasie i bez wypowiedzenia w razie niezdolności nauczyciela do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż jeden rok, chyba że w szczególnie uzasadnionych wypadkach lekarz leczący stwierdzi możliwość powrotu do pracy w zawodzie nauczyciela. W tym wypadku okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia.
Sam fakt, że nauczyciel leczy się u psychiatry nie ma wpływu na rozwiązanie stosunku pracy.
2 pytanie
Przepisy nie przewidują żadnych terminów składania wniosku o urlop dla poratowania zdrowia. Nie ma też wymogu, aby nauczyciel wrócił do pracy, choćby na jeden dzień. Może złożyć wniosek o urlop przebywając na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza, że urlop dla poratowania zdrowia jest urlopem przeznaczonym m.in. na leczenie.
Aby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel musi jedynie spełnić warunki z art. 73 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie podstawy prawnej, która mówi, że w każdej szkole/placówce oświatowej musi być zatrudniona osoba od spraw BHP. Chciałam nadmienić, że nasze szkoły i placówki pod względem księgowym obsługuje PCUW i tam tez jest zatrudniona osoba od spraw BHP, która w ramach tego zatrudnienia ma za zadanie obsługiwać poszczególne szkoły i placówki. Czy to jest zgodne z prawem, czy jednak każda szkoła musi sama zatrudnić taką osobę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zwolniłam dyscyplinarnie nauczyciela. Nie stawiał się do pracy od 18 maja do 23 maja 2023 r., nie kontaktował się ze szkołą. Umowa została wypowiedziana z dniem 22 maja i wysłana pocztą za potwierdzeniem odbioru. W dniu 25 maja 2023 r. za okres 24-29 maja 2023 r. do szkoły wpłynęło zwolnienie lekarskie od lekarza psychiatry, ale nie ma kodu choroby. Następne wpłynęło zwolnienie lekarskie za okres 30 maja – 2 czerwca 2023 r. wystawione 29 maja 2023 r. przez lekarza rodzinnego. Następne zwolnienie wystawiono 31 maja 2023 r. przez lekarza psychiatrę za okres 18-23 maja 2023 r. (opieka nad mężem). Czy te zwolnienia mają wpływ na zwolnienie dyscyplinarne, wysłane 22 maja 2023 r., które pracownik odebrał 29 maja 2023 r.? Pracownik zadzwonił 22 maja 2023 r. wieczorem i był pod wpływem alkoholu co potwierdził. Rozmowa się na tym zakończyła.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce odejść na świadczenia kompensacyjne, jest zatrudniony na czas określony (zastępstwo) do 10.12.2017r. Czy rozwiązanie umowy przed zakończeniem umowy umożliwi mu odejście na świadczenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy ukończone w 1996 r. studia podyplomowe z zakresie "Wychowania seksualnego" dają kwalifikacje do nauczania przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie"? (pytanie dotyczy pedagoga)
- Nauczyciel został przeniesiony do drugiej szkoły. W pierwszej szkole odebrał 1 dzień opieki, a w drugiej szkole 2-gą opiekę (nad dzieckiem). Organ prowadzący jest ten sam. Mam pytanie czy nauczycielowi przysługuje 13-tka w drugiej szkole?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe