Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od dnia 01.09.2017 r. na czas określony do 22.06.2017 r. zatrudniliśmy na zastępstwo pracownika na stanowisko nauczyciela o specjalnym przygotowaniu pedagogicznym (wspomagający) - Panią X. Pani X została zatrudniona za Panią Y przebywającą w podanym wyżej okresie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. W chwili obecnej Pani X przebywa na zwolnieniu lekarskim – jest w zagrożonej ciąży. Jakie jest wyjście prawne z zaistniałej sytuacji? Czy możemy zatrudnić kolejną osobę (Pan/i Z na zastępstwo zastępstwa?) Czy możemy w tej sytuacji rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo z Panią X (mimo ciąży?) Czy istnieje jeszcze jakieś inne wyjście z tej trudnej dla placówki sytuacji?
W czasie zwolnienia lekarskiego w związku z ciążą stosunek pracy nauczycielki zatrudnionej na zastępstwo podlega szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem przez pracodawcę, a w związku z tym prawidłowo mógłby zostać rozwiązany za zgodą nauczycielki X w trybie porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1, art. 41, art. 177 KP, art. 23 ust. 4 pkt 1 i art. 27 ust. 3 KN). W związku z tym należałoby zatrudnić kolejnego nauczyciela na zastępstwo, do czasu powrotu do pracy nauczycielki Y (albo X lub Y) – jeśli bowiem ta ostatnia powróci do pracy wcześniej, zbędne będzie także zastępowanie nauczycielki X (art. 251 § 4 pkt 1 KP, art. 10 ust. 7 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel który ukończył pedagogikę w zakresie rewalidacja - licencjat, pedagogikę w specjalności pedagogika szkolna i terapia pedagogiczna - magister, ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela przedszkola?
- Nauczyciel uzyskał kwalifikacje na zagranicznej uczelni (W. Brytania). Wrócił do kraju i chce podjąć pracę jako nauczyciel j. angielskiego. Zawód nauczyciela jest zawodem regulowanym – czy osoba ta powinna złożyć wniosek o uznanie kwalifikacji i wtedy może zostać zatrudniona, czy dyrektor sam może podjąć decyzję o zatrudnieniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W gimnazjum jest redukcja etatów,organ prowadzący proponuje godziny w innych podległych mu szkołach. Czy członek zarządu ZNP i radny powiatowy ma pierwszeństwo do takiej propozycji ze względu ochronę prawną. Nauczyciel w-f dostał propozycję 21 godzin w szkole podstawowej, a drugi nauczyciel w-f (członek zarządu ZNP i radny) dostał propozycję 1 godziny w Gimnazjum. Czy jest to zgodne z prawem. Czy chroni go prawo. Zaznaczam, że nauczyciel, który dostał propozycję 21 godzin może też odejść na świadczenia kompensacyjne, a drugiemu do tych świadczeń brakuje 2 lata.
- Mam pytanie dotyczące pensum dyrektora szkoły. Jestem dyrektorem CKU przy Zakładzie Karnym w Płocku. Nauczam j. angielskiego. wewnętrzne przepisy resortowe stanowią, że z uwagi na obecny stan liczbowy oddziałów szkolnych moje pensum wynosi 10 godzin dydaktycznych "przy tablicy". Założenie jest, że jest to 10/18 etatu. Rozważam ukończenie studiów podyplomowych z zakresu bibliotekarstwa, bym mógł "wyrabiać" swoje godziny w bibliotece. Czy dyrektor szkoły może być nauczycielem biblioteki? Jeśli tak, to jak to się ma do faktu, że etat bibliotekarza to 30 godzin tygodniowo?
- W czasie leczenia szpitalnego pracownicy zmarł jej ojciec. Niestety ze względów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w jego pogrzebie. Po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, po ponad trzech miesiącach, pracownica chce wykorzystać dwa dni urlopu okolicznościowego, którego nie mogła wybrać wcześniej. Czy w obecnej sytuacji należy powyższego urlopu udzielić ? Na jaką podstawę prawną się powołać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe