Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące pensum dyrektora szkoły. Jestem dyrektorem CKU przy Zakładzie Karnym w Płocku. Nauczam j. angielskiego. wewnętrzne przepisy resortowe stanowią, że z uwagi na obecny stan liczbowy oddziałów szkolnych moje pensum wynosi 10 godzin dydaktycznych "przy tablicy". Założenie jest, że jest to 10/18 etatu. Rozważam ukończenie studiów podyplomowych z zakresu bibliotekarstwa, bym mógł "wyrabiać" swoje godziny w bibliotece. Czy dyrektor szkoły może być nauczycielem biblioteki? Jeśli tak, to jak to się ma do faktu, że etat bibliotekarza to 30 godzin tygodniowo?
Zgodnie z art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela, dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji zajęć. Zasady udzielania i rozmiar obniżek określa organ prowadzący szkołę.
Zasadniczo więc, pensum nauczyciela określa art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela - 18 h, 26 h, 30 h itd. Nauczycielowi, pełniącemu funkcję dyrektora, organ prowadzący obniża to pensum lub zwalnia z obowiązku prowadzenia zajęć. Obniżenie pensum do 10 h powinno dotyczyć wszelkich zajęć prowadzonych przez dyrektora (zgodnie z kwalifikacjami, również na stanowisku nauczyciela bibliotekarza). Przy założeniu, że dotyczy tylko zajęć lekcyjnych (np. 10/18, czyli 0,56), po przeliczeniu na godziny biblioteki z pensum 30, dyrektor musiałby prowadzić zajęcia przez 16,67 godzin tygodniowo, a nie 10. Na podstawie art. 42 ust. 7 pkt. 2 Karty Nauczyciela, organ prowadzący ustala nie tylko rozmiar obniżek, ale też zasady ich udzielania. Jeżeli przepisy resortowe, regulujące omawiany problem nie zawierają odpowiednich zapisów, należy zwrócić się do organu prowadzącego o wyjaśnienie nieścisłości.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole zatrudniony jest na 1/2 etatu pracownik na stanowisku robotnik. W związku z dużymi opadami śniegu czy mogę zwiększy ilość godzin pracy w ciągu dnia. Pracownik będzie mógł odebrać ponadwymiarowe godziny innego dnia po wcześniejszym uzgodnieniu. Czy mogę zmieniać zakres obowiązków w takcie trwania roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania przedszkolnego jest zatrudniony w przedszkolu od 01.09.1998 r. do 27.08.2021 r. Jak należy prawidłowo uzupełnić punkt w świadectwie pracy dot. wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyglądają świadczenia urlopowe dla pracowników niepedagogicznych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała umowę na zastępstwo od 1.09.2017 do 31.08.2018 r . Od 1 września 2018 r umowa przekształci się na umowę na czas określony. okazuje się,że nauczycielka jest w ciąży i od od 1 września przynosi L4? Czy są jakieś konsekwencje prawne? Jeśli tak to proszę o podstawę prawną.Jeśli zaś nauczycielce przysługuje prawo do L4 w tym przypadku ,to tez b. proszę o jednoznaczną odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy awansu nauczyciela na stopień nauczyciela mianowanego. Rozpoczęcie stażu 01.09.2015 r. od 04.09.2017 r nauczyciel przebywał na zwolnieniu ciągłym lekarskim w związku z ciążą a od 15.03.2018 r. na urlopach związanych z macierzyństwem do 13.03.2019 r. Czy nauczyciel może kontynuować staż na nauczyciela mianowanego czy jego nieobecność (1 rok 6 m i 10 dni) jest zbyt długa i musi on od nowa zaczynać staż? po urlopach związanych z rodzicielstwem przysługuje również urlop uzupełniający, czy on również wlicza się w okres nieobecności?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe