Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Rozbiezność interpretacji w opisanym temacie wynika z niejasnej podstawy prawnej zawartej w ustawie z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla...

PORADA PRAWNA

Od dnia 6.11.2015r. na zastępstwo nieobecnego wychowawcy w internacie zatrudniliśmy innego wychowawcę. Umowa objęła okres od 06.11.2015r. do 29.01.2016r. w wymiarze 20/30. Od 12.02.2016r. nie dłużej niż do końca zajęć dydaktycznych w szkole tzn. do 24.06.2016r. zawarto ponownie z wychowawcą umowę na zastępstwo nieobecnego innego wychowawcy. Czy Wychowawcy zatrudnionemu na zastępstwo przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne "trzynastka". Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej (§), ponieważ jest wiele interpretacji na ten temat.

Rozbiezność interpretacji w opisanym temacie wynika z niejasnej podstawy prawnej zawartej w ustawie z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, która określa warunki nabycia prawa do tzw. "13 - tki".

Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 2 ust. 2 pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Dalej przepisy określają przypadki, w których przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane. Wśród nich znajduje się sytuacja nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zapis ten jest różnie interpretowany, co doprowadziło do dwóch stanowisk: pierwsze, mówiące o tym, że zatrudnienie zgodnie z organizacją pracy szkoły to zatrudnienie od 1 września (takie jest też stanowisko MEN) i drugie, zgodnie z którym zatrudnienie zgodne z organizacją pracy szkoły może nastąpić w każdym czasie, zgodnie z potrzebami szkoły i nie jest tożsame z organizacją roku szkolnego, np. zatrudnienie na zastępstwo albo zatrudnienie nauczyciela do prowadzenia zajęć nauczania indywidualnego, zajęć rewalidacyjnych lub innych, gdy potrzeba taka wynikła w trakcie roku. To stanowisko wydaje się być słuszniejsze, ale to od dyrektora (lub organu prowadzącego) zalezy, którą interpretację przyjmie.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT