Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od dwóch tygodni po zadaniu pytania ekspertowi nie otrzymałem odpowiedzi. PSSP w Ochodzach.22.08.2020
Szanowni Państwo,
ostatnie pytanie otrzymaliśmy od Państwa 16.08.2020 r. Poniżej przesyłamy treść zadanego pytania oraz odpowiedź. Czy jeszcze jakieś pytanie pozostało bez odpowiedzi?
Czy nauczyciel kontraktowy, któremu organ prowadzący powierza kierowanie szkołą na 10 miesięcy, może realizować w tym czasie swój awans zawodowy na mianowanego?
Zgodnie z art. 63 ust. 10 i 13 ustawy z dnia z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm. - dalej Prawo oświatowe) kandydata na stanowisko dyrektora szkoły wyłania się w drodze konkursu. Kandydatowi nie można odmówić powierzenia stanowiska dyrektora. Jeżeli z jakichś powodów nie udało się wyłonić dyrektora w postępowaniu konkursowym, organ prowadzący organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy.
Oczywiście nauczyciel musi spełniać wymagania kwalifikacyjne wskazane § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz.U. z 2017 r. poz. 1597 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem stanowisko dyrektora może piastować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który:
• posiada wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy magister, magister inżynier lub równorzędny, oraz przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole lub placówce,
• ukończył studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie lub studia podyplomowe, z zakresu zarządzania albo kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą prowadzony zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli,
• posiada co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub pięcioletni staż pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego;
• uzyskał co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy lub pozytywną ocenę dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku przed powierzeniem stanowiska dyrektora,
• spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym,
• ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych,
• nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną,
• nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
• nie toczy się przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego,
• nie był karany zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.
Są to wymagania podstawowe, a na ich czele stoi wymóg legitymowania się stopniem nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego. Podkreślić należy, że tzw. regulacje Covid-owe, a w szczególności rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, nie wyłączyły obowiązku stosowania wymagań kwalifikacyjnych wobec kandydatów na dyrektorów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony w niepublicznym przedszkolu na umowę o pracę może ubiegać się o awans zawodowy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel stażysta po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej i otrzymaniu zaświadczenia o akceptacji komisji, powinien otrzymać informację o prawie do wglądu do całości dokumentacji zgodnie z art 10 Kodeksu postępowania administracyjnego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły chcąc osiągnąć stopień nauczyciela dyplomowanego składa opis i analizę podjętych działań jako dyrektor czy jako nauczyciel, czy też w jakiś sposób się to dzieli?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego 01.09.2010 r. dyrektor zatwierdził plan rozwoju zawodowego, a więc zgodził się na rozpoczęcie stażu. Niestety w trakcie jego realizacji okazało się, że nauczyciel nie mógł go rozpocząć ponieważ nie upłynął wymagany przepisami rok czasu (akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego został wydany przez Burmistrza 14 października 2009 r.). W związku z powyższym jakie dokumenty powinien złożyć nauczyciel, aby móc złożyć wniosek o postępowanie kwalifikacyjne w 2014 r. Nadmieniam, że nauczycielowi wydłużył się czas odbywania stażu o rok.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie dotyczące awansu zawodowego nauczyciela mianowanego po urodzeniu dziecka.
Nauczycielka rozpoczęła staż na kolejny stopień awansu nauczyciela dyplomowanego z dniem 01-09-2015 r. Termin zakończenia stażu przypadał na 31 maja 2018 roku. W związku z ciążą nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 4 kwietnia 2018 r. przerywając kontynuację stażu. Do urodzenia dziecka tj. do 13.10.2018 r. nadal przebywała na zwolnieniu lekarskim . następnie do 1 marca 2019 r. korzystała z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. (od 13.10.2018-01.03.2019)
Czy w takiej sytuacji może kontynuować dalej staż i w jakim wymiarze? Kiedy dla niej upłynie termin zakończenia stażu ? (czy to jest jednak 31 maja 2019 ).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe