Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od nowego roku szkolnego będziemy korzystali z nowego boiska z bieżnią do biegów, ale też do rozgrywek w koszykówkę, siatkówkę i oczywiście w piłkę nożną. Gdzie mogę znaleźć wzór regulaminu używania boiska? Czy regulamin musi być wywieszony również na zewnątrz szkoły (na ogrodzeniu) czy wystarczy w miejscu w którym będą wychodzili uczniowie aby skorzystać z boiska? Jeżeli nie ma gotowego regulaminu to co powinien zawierać. Czy taki regulamin powinien być podpisany przez nauczycieli wychowania fizycznego czy też przez uczniów co świadczyłoby o zapoznaniu się z nim?
Regulamin, o którym mowa w pytaniu powinien być udostępniony w widocznym miejscu np. przed wejściem na boisko szkolne. Uczniowie powinni być zapoznani z regulaminem, nauczyciele wychowania fizycznego także muszą znać jego treść. W temacie w dziennikach lekcyjnych nauczyciele na pierwszych zajęciach powinni umieścić informację o zapoznaniu uczniów z przepisami bhp oraz regulaminem obowiązującym na zajęciach z wf.
Zgodnie z brzmieniem § 31 ust.5-7 rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz.U. z 2013r. Nr 6 poz. 69 z późn.zm.):
(-) stan techniczny urządzeń i sprzętu sportowego jest sprawdzany przed każdymi zajęciami,
(-) w salach i na boiskach oraz w miejscach wyznaczonych do uprawiania ćwiczeń fizycznych, gier i zabaw umieszcza się tablice informacyjne określające zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń
i sprzętu sportowego,
(-) prowadzący zajęcia zapoznaje osoby biorące w nich udział z zasadami bezpiecznego wykonywania ćwiczeń oraz uczestniczenia w grach i zabawach.
W świetle § 2 powołanego wyżej rozporządzenia to na dyrektorze szkoły (placówki) spoczywa obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole lub placówce,
a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek.
W tym celu dyrektor m.in. opracowuje regulamin korzystania z boiska szkolnego. Przepisy nie określają wzoru takiego regulaminu. Dyrektor samodzielnie określa zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń i sprzętu sportowego znajdujących się na z boisku i umieszcza je na tablicy informacyjnej przed wejściem na teren boiska.
Z regulaminem korzystania z boiska szkolnego dyrektor zapoznaje nauczycieli wychowania fizycznego. Fakt ten należy odnotować, np. poprzez złożenie podpisu przez nauczycieli pod treścią regulaminu oraz wskazaniu daty, w której to nastąpiło. Nauczycieli wychowania fizycznego należy natomiast zobowiązać do zapoznania z treścią regulaminu uczniów (zasadami bezpiecznego korzystania z urządzeń i sprzętu sportowego znajdującego się na boisku szkolnym, podobnie jak w przypadku korzystania z sali gimnastycznej czy innych miejsc wyznaczonych do uprawniania ćwiczeń fizycznych, gier i zabaw). Fakt zapoznania uczniów z regulaminem nauczyciel może odnotować w dzienniku lekcyjnym.
W seriwisie nadzórpedagogiczny.pl znajduje się przykładowy dokument:
Przykładowy regulamin korzystania z boiska szkolnego
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie obowiązki i uprawnienia ma dyrektor jako przewodniczący rady pedagogicznej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kary mogą być stosowane w szkole, żeby były zgodne z obowiązującym prawem i nie naruszały godności ucznia? Proszę o przykłady konkretnych rozwiązań.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który popadł w konflikt z rodzicami, jest bardzo konfliktowy, nie reaguje na pouczenia ze strony dyrektora, a ostatnio stał się uczestnikiem skandalu obyczajowego, może zostać usunięty ze szkoły i na jakich warunkach?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o przykład arkusza kontroli np dyżury szkolne
- Opracowując Standardy Ochrony Małoletnich powinniśmy ustalić zasady korzystania z urządzeń elektrycznych z dostępem do sieci internet. Procedury ochrony uczniów przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci.
Jesteśmy Bursą i mamy dostęp do sieci ogólnej z której młodzież korzysta na własnych laptopach. Wychowawcy nie są w stanie zapewnić kontroli nad treściami którymi interesuje się młodzież. W naszym przypadku nie możemy ustalić procedur ochrony. W tej sytuacji chyba nic nie wpiszemy lub zmuszeni będziemy odciąć internet skoro fizycznie nie możemy go kontrolować. Nie wiem jak rozwiązać ten problem ????????????????
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe