Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od nowego roku szkolnego objąłem stanowisko dyrektora szkoły. Chciałbym zatrudnić na swój etat nauczycielski nauczyciela na zastępstwo. Czy mogę zatrudnić pracownika na umowę na zastępstwo na czas mojej pięcioletniej kadencji dyrektora?
W związku z tym, że dotychczasowy nauczyciel wygrał konkurs na dyrektora szkoły, nauczyciel na zastępstwo powinien zostać zatrudniony zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela.
Kiedy należy zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na czas określony?
Podstawę prawną zatrudniania nauczycieli na zastępstwo stanowi art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Stosownie do tego przepisu w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Cytowany przepis wymaga, aby zatrudnienie na czas określony było związane z jedną z dwóch przesłanek:
potrzebą wynikająca z organizacji nauczania albo
koniecznością zastępstwa nieobecnego nauczyciela.
Objęcie funkcji dyrektora wiąże się ze zmianą organizacji nauczania
W przypadku opisanym w pytaniu trudno uznać, że nauczyciel zatrudniony ma być na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela, który wygrał konkurs na dyrektora szkoły, bowiem trudno mówić o nieobecności zastępowanego nauczyciela. W mojej ocenie chodzi raczej o potrzebę wynikającą z organizacji nauczania. Oczywiste jest, że dotychczasowy nauczyciel, który został dyrektorem szkoły nie ma już tylu godzin nauczania co przed objęciem tego stanowiska.
Na co zwrócić uwagę, formułując treść umowy?
Umowa zawarta z nauczycielem powinna dokładnie określać, że została zwarta z przyczyn wynikających z organizacji nauczania. W podstawie prawnej zawartej umowy powinien zostać wskazany art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela – przepis ten daje bowiem możliwość zawarcia z nauczycielem umowy na czas określony, w tym wypadku na okres sprawowania przez tego dotychczasowego nauczyciela funkcji dyrektora szkoły.
Potrzebę wynikająca z organizacji nauczania należy odnotować w umowie
Umowa powinna precyzyjnie określić potrzebę wynikającą z organizacji nauczania.
Dotychczasowy nauczyciel objął funkcję dyrektora szkoły na okres od … do … i zamiast …. godzin obecnie ma przydzielone … godzin – po uwzględnieniu zniżek. W związku z tym pozostało … godzin, stąd też wynika konieczność zatrudnienia nauczyciela na okres od … do …
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka ma ukończoną Akademię Wychowania Fizycznego i uprawnienia do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej. Czy do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej z dziećmi upośledzonymi w stopniu lekkim musi mieć oligofrenopedagogikę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie jest pensum nauczyciela asystenta?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w internacie/bursie może pracować osoba jako nauczyciel-wychowawca ,która ukończyła studia mgr na kierunku pedagogika, specjalność pedagogika specjalna w zakresie pedagogiki terapeutycznej.
- Jestem dyrektorem niewielkiej SP. Nie posiadając w kadrze n-la techniki (1 godz. w tygodniu) wystąpiłam o zgodę do KO dla nauczyciela w-f, który prowadził technikę w ubiegłym roku. Zgody nie otrzymałam, co robić? Nie mam możliwości znaleźć w okolicy chętnego na 1 godz. brak też oferty z UP.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
czy nauczyciel, który ukończył studia wyższe na kierunku pedagogika w zakresie pedagogiki rewalidacyjnej, a ponadto 2-semestralne studia podyplomowe w zakresie komputeryzacji kształcenia specjalnego, uzyskując jednocześnie uprawnienia i kwalifikacje do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu technologii informacyjnych, informatyki z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych w placówkach kształcenia specjalnego oraz instytucjach opiekuńczo-wychowawczych, formach pozalekcyjnych i szkolnych posiada kwalifikacje do nauczania informatyki w szkołach wchodzących w skład młodzieżowego ośrodka wychowawczego? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe