Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od września 2017w przedszkolu będzie realizowane wczesne wspomaganie (1 dziecko), proszę napisać jaka dokumentacja obowiązuje dyrektora i nauczyciela- przykładowe wzorce i aktualne rozporządzenie. Jeżeli jeszcze jedno dziecko będzie posiadało opinię o wczesnym wspomaganiu, czy te zajęcia mogą być wspólne dla 2 dzieci ?
Dokumentacja WWRD w szczególności powinna objąć: dokumenty dotyczące pracy specjalisty lub specjalistów (np. harmonogram zadań, przydział godzin, dziennik zajęć specjalisty), dotyczące dziecka (opinię o potrzebie WWRD, ewentualne orzeczenia lub zalecenia lekarskie i poradni psychologiczno - pedagogicznej, dziennik zajęć WWRD, harmonogramy zajęć, program WWRD), dokumentacja dotycząca współpracy z rodziną dziecka (notatki służbowe z rozmów oraz spotkań, wywiady i ankiety, ewentualne harmonogramy współpracy i dokumenty potwierdzające ich realizację), zgodnie z ogólnymi wytycznymi § 13 i 19 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji oraz § 3 ust. 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 października 2013 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, Dz.U. z 2013 r., poz. 1257, które powtarza § 11 i 17 projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12299503 oraz § 5 projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12300001, Ten ostatni projekt rozporządzenia przewiduje jeszcze jeden nowy dokument - arkusz obserwacji dziecka, który ma zawierać w szczególności: imię i nazwisko dziecka; numer opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz datę wydania tej opinii; ocenę sprawności dziecka w zakresie: motoryki dużej, motoryki małej, percepcji, komunikacji, rozwoju emocjonalnego i zachowania; ocenę postępów oraz trudności w funkcjonowaniu dziecka, w tym identyfikowanie i eliminowanie barier i ograniczeń w środowisku utrudniających jego aktywność i uczestnictwo w życiu społecznym; informacje dotyczące poszczególnych zajęć realizowanych w ramach wczesnego wspomagania, a także określa w § 6 treść programu WWRD. Zajęcia powinny być realizowane wyłącznie indywidualnie dla każdego dziecka z udziałem rodziców, co wprost wynika z § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia MEN z dnia 11 października 2013 r. oraz § 8 ust. 4 ww. projektu rozporządzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor ma prawo do zainstalowania w klasie kamery? Czy są jakieś podstawy prawne, które zabraniają dyrektorowi obserwowanie przy jej użyciu lekcji prowadzonej przez nauczyciela? A może wystarczą wewnątrzszkolne procedury w tym zakresie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Odpis na ZFŚS liczymy na dzień 31 maja 2023 wg przeciętnej liczby zatrudnionych. Ponadto zgodnie z kartą nauczyciela liczymy 5% pobieranych emerytur na podstawie PIT 40 za rok 2022, ustalamy kwotę odpisu na emeryta i liczymy przez ilość emerytów nauczycieli w szkole. Jak postąpić w przypadku nauczycieli, którzy przeszli na emeryturę z dniem 28 stycznia 2023 r. oraz 27 lutego 2023 r.? Czy wykazujemy ich z zerowym przychodem z emerytury za 2022? Czy podajemy miesięczną pobraną emeryturę w styczniu 2023?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób dyrektor dokonuje zwolnienia ucznia z zająć? Czy w formie pisemnej (do kogo kierowanej), ustnej czy jakiegoś rejestru zwolnionych?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie czy RP musi podjąć uchwałę o zatwierdzeniu PROGRAMU PRZEDMIOTOWEGO dla ucznia zdolnego?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o podanie informacji na temat dotyczący Kodeksu równego traktowania. Czy taki dokument jest obligatoryjny?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe