Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Odpis na ZFŚS liczymy na dzień 31 maja 2023 wg przeciętnej liczby zatrudnionych. Ponadto zgodnie z kartą nauczyciela liczymy 5% pobieranych emerytur na podstawie PIT 40 za rok 2022, ustalamy kwotę odpisu na emeryta i liczymy przez ilość emerytów nauczycieli w szkole. Jak postąpić w przypadku nauczycieli, którzy przeszli na emeryturę z dniem 28 stycznia 2023 r. oraz 27 lutego 2023 r.? Czy wykazujemy ich z zerowym przychodem z emerytury za 2022? Czy podajemy miesięczną pobraną emeryturę w styczniu 2023?
Zgodnie z art. 53 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.), dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. W sytuacji, gdy za 2023 r. ma być dokonywany odpis na ZFŚS na osoby, które w bieżącym roku przeszły na świadczenie z ZUS, przyjmowanie regulaminowej podstawy odpisu za poprzedni rok kalendarzowy w wysokości 0 zł (kiedy nie były uprawnione do świadczeń z ZUS) będzie skutkowało brakiem naliczenia na te osoby odpisu. Zamiarem ustawodawcy było niewątpliwie uwzględnienie emerytur "pobieranych", a ponadto przy naliczaniu odpisu rocznego chodzi o roczną a nie tylko miesięczną wysokość tych świadczeń (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 listopada 2021 r., sygn. akt I GSK 739/21; uchwała Sądu Najwyższego z 23 lutego 2022 r., sygn. akt III PZP 3/21). W przypadku ustalania jej zgodnie z regulaminem ZFŚS na podstawie oświadczenia z miesiąca rozpoczęcia pobierania np. emerytury, należy dokonać przeliczenia w odniesieniu do proporcjonalnej części roku posiadania statusu emeryta, rencisty lub osoby pobierającej świadczenie kompensacyjne oraz w odniesieniu do danej transzy odpisu. Na koniec roku należy w razie potrzeby dokonać korekty w odniesieniu do faktycznie pobranych świadczeń w roku kalendarzowym, za który dokonuje się odpisu, na co wyraźnie wskazano w ww. uchwale SN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy niepubliczną placówką typu OREW, uczniowie realizują u nas obowiązek szkolny na mocy decyzji szkół macierzystych i porozumień zawieranych pomiędzy OREW, a szkołą macierzystą. Na jakiej podstawie szkoła macierzysta ma wydać uczniowi świadectwo, czy w ogóle musi to zrobić, czy uczeń który realizuje obowiązek u nas ma być wpisany w dziennik szkoły macierzystej, dlaczego nauczyciele OREW nie wypisują świadectw tyko szkoły macierzyste, które nie widzą ucznia na oczy tylko bazuj,ą na naszych ocenach opis. Proszę podać mi regulacje prawne do w/w problemów.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o przykładowy aktualny w 2018r. wzór Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z załącznikami dla przedszkola samorządowego w którym funkcjonują związki zawodowe.dziękuję.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie ceremoniału szkoły. Czy musi on być uchwalony uchwałą rady pedagogicznej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, jesteśmy małym przedszkolem, zatrudniamy 10 osób - czy obowiązuje nas wprowadzenie procedur Ochrony sygnalistów w przedszkolu? zgodnie z nową ustawą
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Usprawiedliwianie godzin nieobecnych w szkole przez ucznie pełnoletniego. Czy szkoła w takim przypadku może poprzez swój statut zobowiązać rodziców do usprawiedliwiania nieobecności dziecka w szkole dla młodzieży?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe