Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący ma zamiar utworzenia zespołu szkół poprzez połączenie szkoły podstawowej z gimnazjum. Jaka jest procedura realizacji tego zamierzenia? Czyje opinie musi uwzględnić organ prowadzący? Czy kurator wyraża zgodę na utworzenie zespołu, czy tylko opiniuje? Czy organ prowadzący musi rozpisać konkurs na dyrektora zespołu, czy może powierzyć obowiązki? Jak wygląda ewentualny konkurs na dyrektora-chodzi o przedstawicieli rodziców i nauczycieli-z obu rad, czy wspólny kandydat? Proszę o udzielenie szczegółowej informacji wraz z podaniem podstawy prawnej.
Ad. 1-3.Organ prowadzący szkoły różnych typów może je połączyć w zespół. Połączenie nie narusza odrębności: a) rad pedagogicznych, b) rad rodziców, c) rad szkół placówek ani d) samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej. Uchwałę w sprawie utworzenia zespołu szkół, dla których organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego, podejmuje ten organ. Warunkiem jest uzyskanie pozytywnej opinii Kuratora Oświaty w przypadku, o którym mowa w pytaniu, czyli - gdy chodzi o połączenie w zespół szkoły podstawowej i gimnazjum. W celu uzyskania opinii, organ prowadzący szkolę przekazuje uchwałę o zamiarze połączenia szkoły podstawowej z gimnazjum wraz ze szczegółowym uzasadnieniem. Jednostka samorządu terytorialnego, która zwraca się do Kuratora Oświaty z wnioskiem o opinię dołącza do wniosku dokumenty: 1. opinie rad pedagogicznych szkoły podstawowej i gimnazjum, 2. opinie rad rodziców szkoły podstawowej i gimnazjum, 3. opinii związków zawodowych działających w szkołach. Ad. 4. Przepisy dotyczące konkursu na stanowisko dyrektora stosuje się również w przypadku konkursu na stanowisko dyrektora nowo zakładanego zespołu szkół. Przypadek, kiedy następuje powierzenie: do konkursu nie zgłasza się żaden kandydat. Ad. 5. W celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę powołuje komisję konkursową w składzie: 1) trzech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę lub placówkę; 2) dwóch przedstawicieli organu sprawującego nadzór pedagogiczny; 3) po jednym przedstawicielu: a) rady pedagogicznej, b) rady rodziców, c) zakładowych organizacji związkowych, przy czym przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy. W przypadku konkursu na stanowisko dyrektora zespołu szkół, wybiera się po 1 przedstawicielu wspólnym z łączonych szkół (pkt 3 a-c).
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 36a, 62.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczniowie naszej szkoły z klas II i III zostali zakwalifikowani do projektu "Umiem pływać". Raz w tygodniu wraz z wychowawcą wyjeżdżają na basen. Jedno dziecko, które ma rozpoznaną epilepsję nie bierze udziału w projekcie. Matka dziecka wyraża chęć i zgodę na udział syna w zajęciach na basenie. Przedłożyła zaświadczenie lekarskie, w którym lekarz neurolog nie stwierdza przeciwwskazań do zajęć na basenie pływackim. Mama ucznia deklaruje, że może jeździć z grupą na basen, aby pomóc przy sprawowaniu opieki nad swoim synem. Nie widzę przeciwwskazań, żeby dziecko brało udział w zajęciach. Czy rodzic może być obecny na tego typu zajęciach na basenie? Czy wychowawca klasy powinien także sprawować opiekę na basenie i pilnować uczniów, czy ten czas może spędzić w innym pomieszczeniu, np. kawiarni przy basenie. Pragnę dodać, że ratownicy nie życzą sobie obecności nauczycieli na basenie. Bardzo mi zależy na uzyskaniu odpowiedzi na pytanie dotyczące opieki sprawowanej przez wychowawców podczas pobytu na basenie - podstawa prawna.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Rada gminy podjęła uchwałę o przekształceniu z dniem 1 września 2017 r. zespołu szkół w 8-letnią szkołę podstawowa z wygaszanymi oddziałami gimnazjum. Czy w związku z tym powinien powstać statut założycielski nowej szkoły nadany przez organ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam, mam pytanie odnośnie oceny pracy dyrektora, której dokonuje Organ Prowadzący. Czy jest jakiś arkusz kontrolny (dokładny), wg którego ta kontrola przebiega? Co jest dokładnie sprawdzane? Chodzi mi bardziej o sferę pedagogiczną niż o finansową.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 13/18 etatu. W przyszłym roku szkolnym można temu nauczycielowi przydzielić jedynie 8 godzin. Proszę o podanie procedury oraz wzoru dokumentów, jakie powinny być zastosowane wobec tego nauczyciela.
Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na podstawie mianowania, w szkole podstawowej w wymiarze 18/18 etatu, w przyszłym roku szkolnym musi uzupełnić etat na świetlicy szkolnej (2 godz.). W związku z powyższym wymiar etatu będzie wynosił 19/19. Proszę o podanie procedury oraz wzoru dokumentów, jakie powinny być zastosowane wobec tego nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek przyjąć ucznia do klasy VII spoza obwodu? Uczeń ten mieszka w innej miejscowości i dwukrotnie powtarzał I klasę gimnazjum.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe