Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący umożliwił uczniom z klas I - III bezpłatną naukę pływania w ramach zajęć nauczania zintegrowanego.Dzieci będą dojeżdżać 3 km na basen. Jaka to forma wyjazdu: wycieczka przedmiotowa? A jeśli tak, to na ile dzieci przypada 1 opiekun i jaka dokumentacja obowiązuje opiekuna?
W ramowym planie nauczania klas I–III szkoły podstawowej obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego powinny być realizowane w ciągu 60 godzin tygodniowo, co najmniej 290 godzin w trzyletnim okresie nauczania.
W edukacji wczesnoszkolnej zaleca się, aby zajęcia rozwijające sprawność fizyczną uczniów prowadzone były w różnych formach i miejscach.
Zajęcia na basenie powinny być tak zorganizowane, by sprzyjały - z jednej storny - zdobywaniu pewnych umiejętności przez uczniów, z drugiej natomiast - osiąganiu celów kształcenia przez nauczycieli w sposób gwarantujący uczniom bezpieczeństwo. Odpowiedzialnym za zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków w czasie zajęć organizowanych w szkole i poza nią jest dyrektor szkoły.
Przepisy zobowiązują szkołę do opracowania wewnętrznych, szczegółowych regulacji dotyczących m.in. bezpiecznego zorganizowania zajęć w miejscach przeznaczonych do prowadzenia ćwiczeń fizycznych, gier i zabaw.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.).
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.).
- Ustawa z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W przypadku: gdy kontrola RIO stwierdzi nieprawidłowe naliczanie dotacji z lat ubiegłych przez UM na niekorzyść przedszkola- czy przedszkolu przysługuje zwrot dotacji po likwidacji tej placówki? Czy jest ustalony termin wnoszenia takich roszczeń?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od września poszukuję nauczyciela wspomagającego i rewalidacji w wymiarze 11 godzin dla 2 dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Niestety do tej pory nikt się nie zgłosił. W przedszkolu żaden nauczyciel nie posiada kwalifikacji do prowadzenia tych zajęć. Żeby realizować zalecenia z orzeczenia i nie pozostawić dzieci bez pomocy, wchodzę na doraźne zastępstwa, ale zastanawiam się, czy to zgodne z prawem. Cały czas liczyłam na to, że znajdę nauczyciela. Obawiam się, ze taka sytuacja może utrzymać się do końca roku. Moje pensum dydaktyczne zgodnie z uchwałą wynosi 5 godzin.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ramach dodatkowych dni wolnych w szkole podstawowej (do 8 dni) wchodzą rekolekcje?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielce zostanie udzielony, zgodnie z wnioskiem, nieprzerwanie urlop uzupełniający w wymiarze 8 tygodni. Czy podczas urlopu uzupełniającego nauczycielka po dostarczeniu np. kilku pojedynczych zwolnień lekarskich lub jednego tygodniowego zwolnienia lekarskiego, może "żądać oddania" jej urlopu uzupełniającego w wymiarze 1 dnia, 3 dni, pełnego tygodnia itp.?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli uczeń gimnazjum miał w pierwszym półroczu wystawioną ocenę z wychowania fizycznego (5), a w drugim półroczu był zwolniony z wychowania fizycznego, to na świadectwie przepisujemy ocenę z pierwszego półrocza czy piszemy zwolniony?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe