Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący ze względu na małą liczebność uczniów w poszczególnych oddziałach polecił aby połączyć klasy na dwóch poziomach edukacyjnych oraz umożliwił utworzenie tylko dwóch zamiast tradycyjnych trzech oddziałów klas pierwszych w przyszłym roku szkolnym. Ten ruch spowodował drastyczne cięcia w kadrach ponieważ nauczyciele przedmiotów ogólnych stracą w ten sposób wiele godzin. Natomiast największym problemem jest dla nas fakt, iż w roku szkolnym 2018/2019 wracają z urlopu macierzyńskiego dwie nauczycielki zatrudnione na umowie z mianowania. Z arkusza, który jest w trakcie opracowywania wynika jasno, że nie będziemy w stanie zapewnić im pełnego etatu po powrocie do pracy. Co zrobić w tej sytuacji?
Jeżeli nauczycielkom nie można przydzielić innych godzin, to należy zastosować przepisy dotyczące ograniczenia etatu za zgodą nauczyciela - art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela. W maju, mimo przebywania jeszcze na urlopie macierzyńskim, powinny one otrzymać propozycję ograniczenia wymiaru godzin. W razie braku zgody nauczyciela, stosuje się przepisy art. 20 KN, czyli wypowiedzenie stosunku pracy (w przypadku nauczycieli, zwłaszcza mianowanych, ten przepis jest przepisem szczególnym, regulującym kwestię zwolnień nauczycieli w razie likwidacji szkoły oraz ze względu na specyfikę funkcjonowania szkół dopuszcza zwolnienia na takich samych zasadach w przypadku częściowej likwidacji i zmian organizacyjnych). Z uwagi na to, że nauczycielki w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim podlegają kodeksowej ochronie przed wypowiedzeniem, trzeba liczyć się z ewentualnym odwołaniem do sądu pracy. Z tego powodu istotne jest, aby szkoła wykazała brak możliwości przyznania nauczycielkom jakichkolwiek godzin, do prowadzenia których posiadają kwalifikacje, aby zapewić im zatrudnienie w pełnym wymiarze i w związku z niewyrażeniem zgody na ograniczenie etatu - konieczność zastosowania przepisu szczególnego, jakim jest art. 20 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracujący w szkole odszedł ze szkoły i z dniem 1 sierpnia rozpoczął pracę w przedszkolu. Ile obecnie urlopu przysługuje nauczycielowi w przedszkolu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące wypowiedzenia warunków pracy nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu z mianowania w liceum ogólnokształcącym. W związku ze zmniejszeniem oddziałów nie ma dla nauczyciela godzin. Pytanie moje jest takie: czy na wypowiedzeniu umieszczamy tekst "Niniejsze wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez Panią w terminie 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny.", czy może tylko tekst o wysokości odprawy pieniężnej. Proszę o przykładowy tekst wypowiedzenia.
- Dzień dobry,
Mamy zatrudnioną Panią urodzoną 25.11.1958r. na stanowisku sprzątaczki w pełnym pełnym wymiarze czasu pracy od 01.09.2002r. Pani od 23.02.2016r. do 20.09.2016r. przebywała na zwolnieniu chorobowym. Po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego Pani złożyła do ZUS wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. W dniu 18.10.2016r. przedłożyła w szkole Orzeczenie Lekarza Orzecznika z ZUS informujące że:
- jest niezdolna do pracy,
- brak okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego,
- jest częściowo niezdolna do pracy do 31.05.2018r. Data powstania częściowej niezdolności do pracy : od wyczerpania zasiłku chorobowego,
- naruszenie funkcji wzroku ma charakter przewlekły, orzekana wymaga leczenia operacyjnego, termin zaplanowany na 11.2017r. Aktualny stan narządu wzroku powoduje ograniczenie zdolności do pracy i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy w okresie świadczenia rehabilitacyjnego. Nie stwierdzono zasadności orzekania świadczenia rehabilitacyjnego. Orzeczono częściową niezdolność do pracy.
Pani w okresie od 21.09.2016r. do chwili obecnej przebywa na zaległym urlopie wypoczynkowym, gdyż czekała na wydanie orzeczenia z ZUS o świadczeniu rehabilitacyjnym.
Moje pytania:
- czy Pani powinna złożyć w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- czy Pani sprzątaczka powinna złożyć wniosek do szkoły o rozwiązanie stosunku pracy w związku z zamiarem przejścia na rentę – z jaką datą rozwiązanie,
- czy powinniśmy z Panią rozwiązać stosunek pracy, jeżeli tak to z jaka datą ( moja wątpliwość dotyczy Pani wieku oraz czy nie jest pod ochroną – 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego ),
- czy Pani należy się odprawa z tytułu przejścia na rentę z tytułu niezdolności do pracy
( w jakiej wysokości – ogólny staż pracy to 35 lat, a w naszej szkole 14 lat pracy; kiedy należy się wypłacić odprawę).
Bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż musimy podjąć odpowiednie działania w stosunku do Pani sprzątaczki.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po pedagogice specjalnej ma kwalifikacje do pełnienia roli nauczyciela wspomagającego ucznia z niepełnosprawnościami sprzężonymi (intelektualna w stopniu lekkim i afazja)?
- Nauczyciel od lutego 2023 i nadal realizuje nauczanie indywidualne z uczniem posiadającym orzeczenie o kształceniu specjalnym. Przysługuje mu dodatek za trudne warunki pracy, który nie był wypłacany. Czy wyrównanie dodatku ma być naliczone od lutego 2023 r., czy tylko za bieżący rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe