Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Osobą uprawnioną do świadczeń ZFŚS jest zgodnie z ustawą małżonek pracownika. Czy aby uzyskać świadczenie z ZFŚŚ w formie zapomogi losowej z powodu choroby długotrwałej, wniosek powinien złożyć małżonek pracownika, czy pracownik uzasadniając złożenie wniosku chorobą małżonka?
Pracownik i jego rodzina są osobami uprawnionymi do korzystania ze świadczeń socjalnych, do których należy m.in. pomoc materialna, w tym finansowa, zgodnie z art. 2 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1352 ze zm.). Jednocześnie ww. ustawa nie reguluje zasad przyznawania takich świadczeń socjalnych, w tym np. zapomóg, ponieważ na podstawie art. 8 ust. 2 ww. ustawy, zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ZFŚS. Odpowiedź jest uzależniona więc od tego, czy regulamin ZFŚS, który obowiązuje u danego pracodawcy, przewiduje możliwość ubiegania się o zapomogę losową z tytułu tylko długotrwałej własnej choroby (wówczas wniosek może złożyć chora małżonka), czy z tytułu takiej choroby np. członka rodziny wnioskodawcy (wtedy wniosek może złożyć pracownik). Bez znajomości treści konkretnego regulaminu ZFŚS nie można udzielić odpowiedzi na pytanie, czy pracownik, który nie jest długotrwale chory, może złożyć wniosek z uwagi na chorobę małżonki; natomiast małżonka jako osoba długotrwale chora, należąca do kręgu osób uprawnionych do świadczeń socjalnych na podstawie art. 2 pkt 5 ww. ustawy może złożyć wniosek.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Osoba, która kilkanaście lat temu zwolniła się i przeszła na świadczenia po zmarłym mążu teraz złożyła wniosek o objęcie jej świadzczeniami ZFŚS. Jej ostatnim zakładem pracy było przedszkole, które teraz jest z zespole szkół, do którekgo złożyła podanie. Czy szkoła ma obowiązek objąć taką osobę świadczniami?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy na podstawie obowiązujących przepisów prawa oświatowego można połączyć program wychowawczy szkoły i program profilaktyki w jeden dokument np. program profilaktyczno-wychowawczy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o przygotowanie wzoru wskazującej język obcy nowożytny, z którego uczeń będzie zdawał egzamin gimnazjalny- w przypadku gdy uczeń uczy się więcej niż jednego języka obcego.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Do grupy zerowej uczęszcza chłopiec (6 lat) objęty obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego. Rodzice są w trakcie rozwodu i walczą o prawa do dziecka. Chłopiec jeden tydzień przebywa u ojca i w tym czasie uczęszcza do naszego przedszkola, drugi tydzień przebywa u matki w innym mieście i nie uczęszcza tam do przedszkola i tak jest na okrągło. Proszę o informację czy dziecko w takim przypadku spełni obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego nie uzyskując 50% frekwencji. Jakie kroki powinnam podjąć jako dyrektor przedszkola. Rozmowy z rodzicami nie przynoszą żadnych efektów.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób rozliczać dotację na osobę z orzeczeniem? Całość na realizację zadań z orzeczenia? Czy tę część, która przypada na każdego ucznia (np. 700 zł), na bieżące utrzymanie, a resztę na realizację zadań?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe