Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego, jeżeli jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na...

PORADA PRAWNA

01 lipca 2016 Kadry

Pani Beata pracownik administracji zatrudniona w szkole na ½ etatu chce złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Pani Beata urodziła córkę 11.01.2015 r. ; od dnia 11.01.2015 r. do 09.01.2016 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim (182 dni), a później na urlopie rodzicielskim (182 dni). Aktualnie chciałaby przejść na urlop wychowawczy. Jak powinien wyglądać prawidłowy wniosek i jakie dokumenty musi dołączyć do wniosku? Jaka jest długość i jakie są zasady udzielania urlopu wychowawczego, czy pracownik musi spełniać jakieś warunki i jakie pracodawca musi załatwiać w związku z tym formalności? A co z urlopem wypoczynkowym jeśli pracownikowi przysługuje jeszcze 6 dni urlopu wypoczynkowego za 2016 r. czy urlop wypoczynkowy należy oddać pracownikowi przed urlopem wychowawczym. Czy w trakcie urlopu wychowawczego pracownik nabywa prawo do urlop wypoczynkowy np. za 2017 r? I czy urlop wychowawczy zaliczamy do pracowniczego stażu pracy?

Pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego, jeżeli jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z 36 - miesięcznego wymiaru urlopu, co w praktyce oznacza, że co do zasady 1 rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy jednorazowo lub w częściach - nie więcej niż w 5 częściach (art. 186 § 1, § 2, § 4, § 8 KP). Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. We wniosku pracownik podaje swoje imię i nazwisko, imię i nazwisko dziecka, na które ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część; wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część na dane dziecko; wskazanie okresu urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko; określenie liczby części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko. Do wniosku pracownik, który w całości wykorzystał urlop rodzicielski, dołącza tylko swoje oświadczenie o braku zamiaru korzystania przez drugiego rodzica albo opiekuna dziecka z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku albo o okresie, w którym drugi rodzic albo opiekun dziecka zamierza korzystać z urlopu wychowawczego w okresie objętym wnioskiem (§ 23 ust. 2 rozporządzenia MRPiPS z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków, Dz. U. z 2015 r., poz. 2243). Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika i respektować wykorzystywanie urlopu w całości lub częściach (art. 186 § 7 KP).
Formalności, które dotyczą pracodawcy to udzielenie pracownikowi odpowiedzi na wniosek o udzielenie urlopu (najlepiej w formie pisemnej) oraz prawidłowe wykazywanie pracownika w raportach składanych do ZUS: RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 00 w polach dotyczących finansowania przez budżet państwa oraz w raporcie ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00 i z kodem świadczenia/przerwy 121, a następnie wykazuje składki w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA jako składki finansowane przez budżet państwa.
Pracownik nie ma obowiązku wykorzystania urlopu wypoczynkowego nabytego w 2016 r. przed urlopem wychowawczym. W kolejnych latach (zakładając całoroczną nieobecność) pracownik nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego, a w razie powrotu do pracy w tracie roku kalendarzowego (innego niż 2016 r.) będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy proporcjonalny (art. 1552 § 1 pkt 2 KP).
Okres urlopu wychowawczego, dopiero w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 1865 KP).
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT