Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pani Emilia - referent od 01.02.2018 r. do dnia 31.12.2019 r. wnioskowała o urlop wychowawczy i na nim przebywała. Następnie złożyła podanie o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 10.05.2019 r. Dyrektor przychylił się do podania i z tą datą rozwiązano umowę. Pracownicy został wypłacony ekwiwalent za 5 dni urlopu. W roku 2019 miała także wypłaconą „13” za 2018 r. za 1 miesiąc pracy (styczeń 2018). Czy pracownica nabyła prawo do „13” za 2019 r. i z czego można ją w tym przypadku naliczyć?
O ile formalnie urlop wychowawczy nie pozbawia prawa do trzynastki w tym sensie, że nie jest konieczne efektywne przepracowanie 6 miesięcy do uzyskania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego to w przypadku przebywania na takim urlopie przez cały rok kalendarzowy wysokość tego świadczenia wynosi 0 zł. Wynika to z faktu, że prawo do trzynastki przysługuje w wysokości proporcjonalnej do okresu efektywnie przepracowanego w roku. Całoroczna nieobecność w pracy skutkuje brakiem możliwości naliczenia trzynastki, ponieważ nie zostało wypłacone wynagrodzenie za pracę, które by stanowiło jej podstawę (art. 2 ust. 3 pkt 6 lit. a, art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek strefy budżetowej, Dz. U. z 2018 r. poz. 1872).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Organ prowadzący ma zamiar utworzenia zespołu szkół poprzez połączenie szkoły podstawowej z gimnazjum. Jaka jest procedura realizacji tego zamierzenia? Czyje opinie musi uwzględnić organ prowadzący? Czy kurator wyraża zgodę na utworzenie zespołu, czy tylko opiniuje? Czy organ prowadzący musi rozpisać konkurs na dyrektora zespołu, czy może powierzyć obowiązki? Jak wygląda ewentualny konkurs na dyrektora-chodzi o przedstawicieli rodziców i nauczycieli-z obu rad, czy wspólny kandydat? Proszę o udzielenie szczegółowej informacji wraz z podaniem podstawy prawnej.
- Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu od 1.08.2020 r. do 31.10.2020 na ½ etatu? Pracownik został zatrudniony po stażu z urzędu pracy i jest to pierwsza praca pracownika.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Nauczyciel pełniący funkcję wicedyrektora przechodzi na emeryturę (63 lata) z dniem 28 sierpnia 2020 r., chcę go zatrudnić ponownie od 1.09.2020 r. i powierzyć, najszybciej jak to możliwe funkcję wicedyrektora. Proszę napisać, jakie procedury muszą być spełnione. Nauczyciel ma aktualną ocenę - bardzo dobrą, badania aktualne też, czy zapytanie o karalność też jest potrzebne?
2. Czy nauczyciel po wykorzystaniu rocznego urlopu rodzicielskiego może przejść na urlop zdrowotny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy dnia 1.09.2009 stracił pracę. Umowa z nauczycielem nie została przedłużona. Nauczyciel odwołał się do sądu pracy, cały rok szkolny 2009/2010 toczyła się sprawa w sądzie. Nauczyciel w tym czasie nie świadczył pracy, ponadto nauczyciel ten w tym czasie nie wyrażał chęci świadczenia pracy ani ustnie ani na piśmie. W tym czasie nauczyciel pobierał świadczenia z urzędu pracy. Obecnie nauczyciel domaga się w sądzie pracy wynagrodzenia za rok szkolny 2009/2010; a więc za czas kiedy fizycznie nie pracował. Co w tym zakresie stanowi prawo?
- 1 września szkoła podstawowa zostanie przekształcona w szkołę filialną innej szkoły. Na jakiej podstawie następuje przeniesienie nauczyciela do tej szkoły podstawowej, której stają się filią? Jaka jest podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe