Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pierwsza umowa, którą zawarłam z dyrektorem, była umową na czas określony do końca roku szkolnego. Druga umowa, którą podpisywałam we wrześniu, jest umową na czas nieokreślony. Do tej właśnie umowy wkradł się błąd w dacie – co zauważono dopiero teraz. Mianowicie, został podany rok z pierwszej umowy. W jaki sposób należy dokonać poprawy tej umowy? Czy należy podpisać aneks, czy zastosować inne rozwiązanie?
Tego rodzaju błąd w umowie o pracę jest raczej oczywistą pomyłką pisarską. W tym przypadku nie można uznać, że oświadczenie woli zostało złożone pod wpływem błędu co do treści czynności prawnej.Błąd w zapisie umownym
Podanie błędnej daty, np. roku z poprzedniej umowy w kolejnej umowie, stanowi raczej o błędzie w zapisie umownym. Z pewnością wolą stron nie było zawarcie umowy z błędną datą. Zgodnym zamiarem stron umowy było zawarcie umowy na czas przyszły, co jest logicznym następstwem zawarcia takiej umowy.
Należy skorygować umowę i potwierdzić poprawki podpisem
Zatem błędne wpisanie daty należałoby naprawić poprzez obustronne poprawki w treści umowy, aby nie było wątpliwości co do okresu obowiązywania umowy. Poprawki powinny zostać zaparafowane przez obie strony umowy.
Odwołanie się od oświadczenie woli pod wpływem błędu
Co prawda Kodeks cywilny (dalej: k.c.) przewiduje możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu. Pracodawca może powołać się przede wszystkim na art. 65 § 1 k.c., który stanowi, że oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na:
okoliczności, w których złożone zostało;
zasady współżycia społecznego;
ustalone zwyczaje.
Co jeśli pracodawca nie chce wprowadzić poprawek?
Gdyby jednak pracodawca nie chciał wprowadzić poprawek w umowie o pracę, należy wezwać pracodawcę do złożenia oświadczenia woli w formie pisemnej o popełnieniu błędu w warunkach umowy z podaniem prawidłowej daty. Pracownik, po zapoznaniu się z treścią takiego pisma, powinien potwierdzić go własnoręcznym podpisem.
Aneks służy ustaleniu nowych warunków pracy lub płacy
W mojej ocenie nie jest zasadny aneks do umowy o pracę, ponieważ celem tego aneksu nie będzie ustalenie nowych, zmienionych warunków pracy lub płacy, a jedynie naprawienie błędu – oczywistej omyłki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od maja 2019 r. obowiązuje nowy wzór świadectwa pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak zatrudnić nauczyciela wychowania przedszkolnego bez stopnia awansu zawodowego od 1.01.2018r. na zastępstwo za nauczycielkę, która będzie przebywała na zwolnieniu lekarskim do czasu porodu a następnie na urlopie macierzyńskim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel urodził się 1.04.1959r. w latach 1978 - 1982 studiował, 1.09.1982 roku podjął pracę w szkole, pracuje cały czas w szkole, czy ma prawo do wcześniejszej emerytury na zasadach obowiązujących w 2008 roku?
- Pracuję w szkole specjalnej mam ukończone studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki, uczę w klasach, gdzie są uczniowie z autyzmem. Czy to prawda, że oligofrenopedagogika nie wystarczy do pracy z ww uczniami?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Cytat z Państwa strony "Ile razy nauczycielowi matematyki (kontraktowemu) zatrudnionemu na 12/18 można dać umowę na czas określony.
Kwestię tę reguluje:
KODEKS PRACY Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (ze zm.)
Art. 251. [Kolejna umowa na czas określony] § 1. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej
a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca".
Czy jednak w tej sytuacji nie ma zastosowania art 10 pkt 7 KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe