Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Posiadam zniżkę - 5 godzin. Uczę przyrody - 2 godziny. Czy mogę uzupełnić brakujące 3 godziny do zniżki godzin o zajęcia w świetlicy lub zajęcia pozalekcyjne (np.: SKS)? Posiadam również kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.
Każdy nauczyciel posiadający kwalifikacje do pracy w danej szkole ma również kwalifikacje wychowawcy świetlicy - § 24 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.). W związku z tym w ramach zniżki pensum oraz dodatkowego stanowiska pedagogicznego (innego niż nauczyciel przedmiotu w szkole danego typu), możliwe jest prowadzenie zajęć świetlicowych, ponieważ są to zajęcia realizowane przez nauczycieli w ramach pensum (art. 42 ust. 2d i ust. 3 lp. 3 i 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Natomiast zajęcia pozalekcyjne, jak SKS, które są nieobowiązkowe dla uczniów, są zajęciami uwzględniającymi zainteresowania uczniów i są prowadzone przez nauczycieli w ramach statutowych zadań szkoły, czyli poza pensum, a więc nauczyciel na stanowisku kierowniczym, który korzysta z tzw. zniżki pensum, nie prowadzi ich w ramach tego pensum (art. 42 ust. 2 pkt 2 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Potrzebuję wystawić świadectwo pracy. Umowa, kartoteki wynagrodzenia oraz pismo w którym wyrażona jest zgoda na dodatkowe zatrudnienie ( świadectwo dotyczy dodatkowego wynagrodzenia) mają różne daty. Na podstawie czego powinnam wystawić świadectwo pracy? Na umowie jest data od 01.02.1983 do odwołania, wynagrodzenia są od kwietnia z wyrównaniem za marzec do sierpnia 1983, natomiast zgoda na zatrudnienie jest od 07.03.1983r. do 31.12.1983r. W aktach jest również pismo z prośbą o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 1 czerwca 1983, ale na kartotekach jest wynagrodzenie do sierpnia 1983r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy pracownikom niepedagogicznym, tj. sprzątaczkom poradni psychologiczno-pedagogicznej można wprowadzić zadaniowy czas pracy w okresie epidemii koronawirusa? W Regulaminie pracy nie mamy zapisu o takim systemie czasu pracy.
W jaki sposób należałoby to zrobić, tj. czy może być to w formie porozumień z pracownikami?
Co powinno zawierać takie porozumienie? Czy należy określić/wymienić zadania do wykonania?
2. Czy pracownikowi, którego małżonek pracuje zdalnie w domu może skorzystać ze specjalnego zasiłku opiekuńczego w czasie pandemii koronawirusa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielem zawarto umowę o pracę na przeprowadzenie zajęć edukacyjnych od 01.09.2017 - do 31.12.2017. Aktualnie będzie wynikała potrzeba zatrudnienia tegoż nauczyciela od 1.02.2018 do 30.06.2018. Czy nauczyciel powinien ponownie dostarczyć zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego? Słyszałam, że nowelizacja przepisów zwolniła od tego obowiązku nauczyciela, który nawiązuje stosunek pracy w tej samej placówce w ciągu 3 miesięcy. Czy to prawda i jaka jest podstawa prawna która reguluje to zagadnienie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasze gimnazjum jest wygaszane, a zakończenie działalności nastąpi z dniem 31 sierpnia 2019 r. (wypada sobota).
Z jaką datą powinny być wystawione świadectwa pracy pracownikom?
Czy z datą 30 sierpnia 2019 r. (piątek)?
Czy z datą 31 sierpnia 2019 r. (sobota)?
Nadmieniam, że 01.09.2019 r. (niedziela), a następny dzień roboczy czyli 02.09.2019 r. jako jednostka nie będzie posiadać już uprawnień, bo z dniem 31.08.2019 r. działalność zostanie zakończona.
Nadmieniam, że kontaktowałam się w tej sprawie z PIP-em, ale twierdzącej odpowiedzi nie otrzymałam.
Natomiast biorąc pod uwagę ZUS to nie jestem taka pewna, czy w przyszłości data 30.08.2019 r., a zatrudnienie pracowników do 31.08.2019 r. nie będzie kwestionowane.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek na obecnym etapie pisania arkusza organizacyjnego przesyłać do kuratorium nadgodziny z przedmiotów, umieszczając je na wakatach w kontekście wolnych stanowisk pracy? Jaki minimalny wymiar godzinowy rozumie się przez pojęcie stanowiska pracy w odniesieniu do Ustawy o Systemie Oświaty? Czy jest to cały etat z danego przedmiotu, czy minimum pół etatu, czy też każda wolna godzina, która jest ponadetatowa w arkuszu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe